Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Apdovanojimas A.DragūnaitieneiKas nežino dainomis apdainuoto, pasakojimais apipinto, žmonių meile nuglostyto lietuvių tautos paveldinio baldo ‒ skrynios. Senaisiais laikais ji kiekvienoje kaimo sodyboje tarnaudavo kaip turto saugykla. Joje ramų prieglobstį rasdavo audinių rietimai, namų staklėse austos staltiesės ar lovatiesės,iškilmių ar šventinių apeigų atributas ‒ raštuotosios tautinės juostos bei kitos brangenybės. O kur saugoti patį didžiausią kiekvienos tautos turtą ‒ kalbą, jos žodį?
Yra tokia saugykla. Tai tautos atmintis. Ji patvaresnė ir tvirtesnė net už geležiniais apkaustais apšarvuotą ar puošniaisiais metalais, ar kaulais inkrustuotą gražuolę skrynią, ne vienų namų pasididžiavimą. Tokios ne materialios, o dvasinės saugyklos nusipelno tik kiekvienos tautos kalba. Ji, tik ji yra didžiausias, tiesiog neįkainojamas turtas, kuriam niekas negali prilygti. Juk ji sujungia ir daugiamilijonines, ir mažesnes žmonių bendruomenes į vieningą, daugybę panašių interesų turiunčią jungtį. Todėl Jungtinių Tautų Organizacija (JTO) 1999 metais paskelbė Tarptautine gimtosios kalbos diena vasario 21-ąją. Ši atmintina diena įpareigoja mus neužmiršti pilietiškumo priedermių savo gyvenamam kampeliui ir mūsų tėvynei Lietuvai.
Lietuva ‒ nedidelė šalis. Ir jos gyventojų nedaug. Gal su visais, gyvenančiais savo žemėje ir su pasklidusiais po pasaulį, priskaičiuotume apie keturis milijonus. Tačiau ta nedidelė šalis turi didžią istoriją, kuri vis labiau atsiveria pasauliui. Turi skambią, dainingą savo kalbą su gražiai tariamais balsiais ir švelniai prie jų prigludusiais priebalsiais. Vien ko vertas balsis „A“, bene labiausiai karaliaujantis mūsų tartyse.
Nedidelis Lietuvos etnorafinis regionas Sūduva ir jo dalis Zanavykija. Tačiau šis regionas mūsų Tėvynei davė daug ‒ jis per iškilųjį kalbiniką Joną Jablonskį nušvietė kelią dabartinei bendrinei lietuvių kalbai. Pastaroji, neatmetant kitų jos atmainų, yra sudaryta remiantis daugiausia zanavykų tarties pagrindu (Šakių kraštas). Taigi šakiečiams tenka svarbi priedermė ‒ itin saugoti ir puoselėti lietuviškąją kalbą, visos tautos turtą. 2019 m. pagarbiai minint uolaus gimtosios kalbos puoselėtojo, pedagogo, Šakių garbės piliečio Jono Augustaičio 100-ąją gimimo sukaktį, Šakių viešoji biblioteka, siekdama įprasminti jo paliktąją Šviesos brydę, įsteigė vardinį apdovanojimą ‒ stilingą statulėlę „Raidė A“. Tokio apdovanojimo poreikis Šakių kraštui svarbus: juk čia ‒ Lietuviško žodžio tėviškė. Apdovanojimas įsteigtas Šakių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos iniciatyva. Kandidatus į nominantus siūlo visuomenė, nugalėtoją patvirtina tam sprendimui priimti sudaryta speciali komisija. Statulėlė šalia savęs turi ir kiekvieno apdovanojamojo vardinį sertifikatą, užrašytą ant veidrodinio fono ir inkrustuotą ant ažuolo lentelės. Šis apdovanojimas ‒ tai priminimas dabarties ir ateities kalbos ir kultūros barų darbininkams, kad nacionalinio turto ‒ kalbos saugojimo ir puoselėjimo darbas negali būti vienkartinis, o būtinai tęstinis procesas. Juk kalba ‒ kaip gyvas organizmas, ir ji auga, vystosi, kinta, bet nenutoldama nuo savo prigimtinių šaknų.

04Džiugu, kad bendruomeniečiai, negalintys dėl pandemijos COVID ‒19 būriuotis, šventes švenčia savo namų valdose. Juk ši didžioji nelaimė pasaulį prislėgė dar 2019 m. pabaigoje ir iki šiol nepavyksta ją sutramdyti. Tačiau gyvenimas neturi sustoti sąstingyje, jam nuolat reikia judesių. O judesiai ‒ tai ir darbas, ir mokslas, ir bendravimas, ir dvasinis atsipalaidavimas, ir dar daug daug kitų svarbių dalykų. Deja, dabar laisvai to daryti negalime, ir todėl gyventojams tenka ieškoti kitokių bendravimo ar savitarpio pagalbos išeičių.
Išradingumą ir aktyvumą nuolat pasitelkti mėgstantys girėniškiai greitai surado tinkamą būdą, kaip švęsti Lietuvos Valstybės dieną ‒ Vasario 16‒ąją, taip pat užgavėnes. Jaunimas ir Valentino dienos nepamiršo. Ir išsprendė visa tai paprastai, bet su veržliu užsidegimu. Sodybose suplevėsavo trispalvės vėliavos; langai į aplinką sužiuro meniškų karpinių ir kitokių grožybių akimis; šeimynų kiemuose kepė užgavėnių blynai. Taigi šventinės nuotaikos netrūko, nes net ir atskirtyje gyvenant jautėsi, kad aplinkoje plevena nuoširdžios bendrystės dvelksmas.

Girėnų BC informacija

02Vasario 16-oji – ypatinga šventė visai Lietuvai. Liepalotų kaimo BC „Tėviškė“ bendruomeniečiai šią svarbią datą, Lietuvos Valstybės gimtadienį, šiemet paminėjo kitaip. Tai nulėmė esanti pandemija šalyje, dėl kurios negalėjome būriuotis.
Džiugu, jog bendruomenėje gausu aktyvių vaikų, kurie namuose piešė piešinius tema „Aš myliu Lietuvą“. Jų piešiniais papuošėme BC „Tėviškė“ bendruomenės lauko estradą. Kiti bendruomenės nariai Lietuvos trispalvės motyvais papuošė mūsų bendruomenės langus. Nors ir buvome visi atskirai, tačiau sukurta aplinka privertė jaustis, jog esame čia, esame visi kartu. Tariu didelį AČIŪ mūsų aktyviausiems dailininkams: Evitai Lažauninkaitei, Ugniui Lažauninkui, Emiliui Naujokui, Aušrinei Balsevičiūtei.
Kartais reikia tiek nedaug, tik gerų norų, idėjų, susitelkimo. Nors minėjimas buvo kitoks, jis palietė kiekvieno širdį, ją sušildė, įkvėpė vilties šiuo sudėtingu metu.
Nuoširdus ačiū visiems darbais, žodžiais ar net mintimis prisidėjusiems prie Lietuvos gimtadienio paminėjimo mūsų bendruomenėje.

Alvyra Janavičienė, BC „Tėviškė“ pirmininkė

SauktukasKaimo bendruomenės, jos narių ir kitų kaimo gyventojų vykdoma veikla labai įvairi – nuo aplinkos grąžinimo, tradicinių švenčių organizavimo iki išskirtinio, unikalaus vietos produkto (konditerinio, mėsos, pieno ar tradicinio amato, gaminio ir kt.) gamybos, edukacinių užsiėmimų, turistinių maršrutų organizavimo ar teminio kaimo sukūrimo. Dažnu atveju šie vietos produktai bei veiklos žinomos tik to kaimo ar kaimyninių kaimų teritorijoje.
VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros (toliau – Agentūra) Socialinio bendradarbiavimo skatinimo skyrius siekia surinkti šias kaimo bendruomenių ar jų narių įgyvendintas kūrybiškos veiklos ar bendruomeninio verslo idėjas. Surinkta informacija bus viešinama Agentūros, Lietuvos vietos bendruomenių organizacijų sąjungos, Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos ir Vietos veiklos grupių tinklo interneto svetainėse bei socialiniuose tinkluose, o vėliau planuojama išleisti ir atskirą leidinį – katalogą, kuriame bus pristatyti kaimo bendruomenių ir kitų kaimo gyventojų gaminami išskirtiniai vietos produktai, sukurtos bei vykdomos edukacijos, įrengti pažintiniai takai su lankytinomis vietomis ir kitos veiklos, kurios parodo, kaip tikslingai dirbant ir kuriant galima įgyvendinti net ir sudėtingiausius sumanymus, kurie saugotų ir puoselėtų kaimo išskirtinumą, galimybę sėkmingai plėtoti veiklas ir iš to užsidirbti.
Ne kiekviena kaimo bendruomenė, jos narys ar kaimo gyventojas turi pakankamai drąsos, žinių ir gebėjimų, išteklių savo veiklai ar verslui pristatyti ir populiarinti, tad Agentūros kuriamas elektroninis leidinys – puiki ir nemokama galimybė kaimo bendruomenėms parodyti savo veiklas, gaminamus vietos produktus, vykdomus verslus Lietuvos ir užsienio partneriams parodų, susitikimų metu ir sulaukti naujų užsakovų bei pirkėjų.
Prašome kaimo bendruomenes, jų narius bei kitus kaimo gyventojus užpildyti ANKETĄ ir iki 2021 m. kovo 22 d. siųsti el. paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Pagal LKBS informaciją

Kas gali geriau žinoti kaimo gyventojų poreikius bei problemas nei vietos bendruomenės? Bendruomenės nėra visagalės, vargu ar jos išspręs emigracijos, nedarbo, socialines problemas, nors vis dažniau bandoma atsakomybę už tai užkrauti ir joms. Vis dėlto bendruomenė yra didžiulė jėga, kuri gali tikrove paversti žemiškus žmonių norus, susijusius su gyvenamąja aplink. Ji gerokai praturtina  socialinį ir kultūrinį gyvenimą ir padėti atsiskleisti jų gebėjimams per įvairiausias veiklas, naudingas tiek jiems patiems, tiek kitiems gyventojams. Tas būdinga ir Baltrušių bendruomenei, kurioje gyvenimas nestovi vienoje vietoje.

Užgavėnės. 2020 m. vasario 23 d. Baltrušių kaimo bendruomenė smagiai atšventė Užgavėnes. Bendruomenės namų kieme visų akis patraukė pasipuošusi „Morė“. Vyko arši kova tarp lašininio ir kanapinio. Čia pat sukiojosi ir gražuolė čigonaitė, bėgiojo ir velniūkštis, ir daktarės tikrino sveikatą, ir kiti persirengėliai krėtė pokštus. Skambėjo muzika ir dainos. Šeimininkės sočiai svečius privaišino blynais, troškiniu, arbata. Medžiotojai vaišino žvėrienos sriuba. Vyko įvairūs atrakcionai. Šventei einant į pabaigą, buvo sudeginta „Morė“ ir išvyta žiema. Visi linksmi ir sotūs, nors ir nelabai noriai, juo labiau ir oras nelepino, išsiskirstė į namus.

Joomla templates by a4joomla