Spausdinti
Kategorija: Bendruomenių naujienos
Peržiūros: 2720

06Pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007 – 2013 metų programos priemonės „Techninė pagalba" veiklos sritį „Nacionalinis kaimo tinklas" Girėnų bendruomenės centras vykdo projektą "Bendruomeniškumo ir jaunimo iniciatyvų skatinimas Girėnų bendruomenėje". Kaip numatyta paraiškoje, rugsėjo 23 d. 50 girėniškių, išvyko į mokomąjį vizitą į Zarasų krašto bendruomenes. Pirmiausiai atvykome į Antalieptę. Apžiūrėjome bendruomenei pagal panaudos sutartį priklausančius pastatus ir teritoriją , kurioje yra valstybės saugomi architektūros paminklai, kaip vėlyvojo baroko bažnyčia, buvęs Basųjų Karmelitų vienuolynas, vandens malūnas. Bendruomenės nariai pasakojo apie teritorijos tvarkymo planus, pastatų prikėlimą naujam gyvenimui ir jų paskirtį.

Apžiūrėjome bendruomenės namų pastatą (pastato panauda gauta iš parapijos), kurio dauguma atnaujinimo darbų buvo atlikta talkų būdu.

Bendruomenės namuose jaunimui buvo skirta apleista patalpa, kurią jie patys atremontavo ir įsirengė treniruoklių salę. Jauni žmonės dalijosi patirtimi, kaip patys organizavo talkas ir savo jėgomis organizavo darbus, kaip ieškojo medžiagų patalpos šiltinimui. Jaunimui panaudai duota ir uždarytosios mokyklos sporto salė, kurioje organizuojamos diskotekos.

Visus sudomino naujai įrengta sporto aikštė su puikia danga ir žaidimų vieta mažiesiems. Galėjome kartu pasidžiaugti, kad ir Girėnų bendruomenė, vykdydama kitą projektą, jau įsigijo žaidimų aikšteles vaikams.

Lankėmės Antalieptės daugiafunkciniame pastate, kuriame yra seniūnija, biblioteka , salė, muziejus. Visus sudomino 10tai, kad bibliotekoje nuolat eksponuojami vietinių liaudies menininkų medžio dirbiniai, paveikslai, veltos vilnos gaminiai, kiti rankdarbiai ir juos galima ne tik apžiūrėti, bet ir nusipirkti. Kaip pasakojo seniūnas, salė naudojama kultūriniams renginiams ir Antalieptės gyventojų poreikiams. Jis davė keletą patarimų, jei galvotume statyti panašios paskirties pastatą. Antalieptės bendruomenės aktyvistai ir seniūnas džiaugėsi bendru darbu ir sutarimu bei aktyviu jaunimu.

Dusetose mūsų laukė Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalkos pirmininkas Rimas Vaitukaitis ir kitų bendruomenių atstovai. Pažiūrėjome filmuotą medžiagą apie bendruomenės veiklą, tradicinius renginius.

Šios bendruomenės bendruomeninę veiklą pradėjo nuo vaikų ir jaunimo užimtumo. Aktyvas ėmėsi vaikus treniruoti, organizavo sportinius renginius, ruošė aikšteles. Dabar veikla plečiama – tvarkoma ežero pakrantė, skveras, organizuojamos tarptautinės stovyklos, dalyvauja įvairiose akcijose.

1993 m. įkurtas sporto klubas „Ainiai", priklausantis Galiūnų ir futbolo federacijai, LKSKA „Nemunas", Zarasų sav. VVG. Vytautas Čypas – Dusetų sporto klubo „Ainiai" pirmininkas. Pagrindinės klubo veiklos yra visapusiškai plėtoti sporto šakas, panaudojant jas, kaip vieną iš visuomenės aktyvaus poilsio, sveikatingumo, fizinio išsivystymo ir užimtumo formų, rengti įvairaus rango varžybas ir šventes, vykdyti auklėjamąjį darbą klubo narių tarpe, propaguoti turizmo veiklą.

Kūrybinė amatų grupė" Dusetėlė" (pirmininkė -Vera Brogienė) siekia atgaivinti lietuviams būdingus senuosius amatus: audimo, meninio mezgimo, siuvinėjimo, nėrimo. Savo sugebėjimus ir tradicijas moterys stengiasi perduoti vaikams, paaugliams, jaunimui ir visiems kitiems, norintiems išmokti tradicinių amatų.

Apžiūrėjome naujai pastatytą Dusetų kultūros centrą, Dailės galeriją, kurioje eksponuojami Dusetose gyvenančių ar kitaip su šia vietove susijusių menininkų darbai.

Jauni ir vyresni su įdomumu apžiūrėjo Sartų regioninio parko ekspozicijos muziejų. Tai netradicinis muziejus, nes viskas šių laikų technologijų pagalba pateikiama įdomiai ir informatyviai.

Visus sužavėjo "Šlyninkos malūno" bendruomenės įkūrimo istorija ir tikslai. Vienas iš tikslų yra rūpintis ir skatinti meno, verslų plitimą. Taip pat įtraukti gyventojus į bendruomenės veiklą, kad žmonės negyventų iš pašalpų, o užsidirbtų patys. Todėl kiekvienas , sugebantis kažką gaminti, gali savo dirbinius parduoti.

09Šlyninkos vandens malūnas – tai jau tris šimtmečius menantis unikalus technikos paveldo statinys su išlikusia autentiška įranga. Šiuo metu girnas suka elektra, tačiau netolimoje ateityje ketinama atkurti vandens turbinas, atstatyti sugriuvusią malūno dalį nuo upės Nikajos pusės. Turėjome galimybę pamatyti grūdų malimo procesą, įsigyti grūdų bei miltų.

Neatsiejama Šlyninkos malūno dalis - Amatų namai . Buvęs ūkinis pastatas yra rekonstruotas ir pritaikytas edukacinei veiklai. Šeimininkė papasakoja apie duonos kepimo procesą. Per edukacines pamokėles galima patiems pasimokyti kepti duonelę, suformuoti savo unikalų kepalėlį. Belaukiant duonelės Kol duonelė kepa galima pasimokyti austi Amatų name esančiomis staklėmis ar paskanauti kaimiškų vaišių bei atsigaivinti malūno apylinkėje surinktų žolelių arbata. Girėnų bendruomenei tai labai naudinga veiklos patirtis, nes planuojamuose statyti bendruomenės namuose taip ruošiamės įkurti senųjų amatų darbo vietas.

Lankydamiesi veikliose bendruomenėse, negalėjome neaplankyti senolio Stelmužės ąžuolo, pasigrožėti Zarasų miesto centru.

Visi mokomojo vizito dalyviai sužinojo daug naujų galimybių bendruomenių veikloje, tad grįžus namo , belieka jas po truputėlį įgyvendinti. Visiems įsiminė bendruomenėse išsakyta mintis, kad aktyvinant bendruomenės veiklą, reikia dirbti ne tik su bendruomenės nariais, bet palaikyti glaudžius ryšius su girėniškiais gyvenančiais kitur.

Girėnų bendruomenės centro valdyba dėkinga p.Jonui Puniui už turiningą maršrutą ir visų aplankytų bendruomenių pirmininkams bei aktyvui už priėmimą ir nesavanudišką bendruomeninės veiklos patiries sklaidą.

Daugiau nuotraukų ČIA