Kai atveri paties prasmingiausio Lietuvos kultūros paveldo saugotojo Vinco Kudirkos muziejaus, iškilusio pačiame Miesto centre prieš penkiolika metų, duris, mus tarsi gyvu garsu apgaubia įtaigi akmenėlių mozaika – Varpas ( aut. Audrius Tamošaitis). Sielos pajautomis, rodosi, girdi garsą, akimis matai vaizdą: varpas savo galingu skambesiu sklaido sutemas, ir giedrėja, skleidžiasi aplink jį šviesos ratilai, į pragarmes nustumdami tamsą, kai kur net kraujo ženklu pažymėtą. Toks yra Varpas, toks – ir Miestas, Vinco Kudirkos vardu paženklintas. Kudirkos Naumiestis. Po šiuo pavadinimu paslėptas jo kodas – visada skleisti šviesą. Visada!
Tą kadaise didžiojo Vinco Kudirkos ,,Tautiškoje giesmėje" išreikštą priesaką naumiestiečiai vykdo su atsidavimu. Ir ta saldi našta padalinta ant visų pečių: ant dviejų mokyklų – Vinco Kudirkos gimnazijos ir Marijampolės profesinio rengimo centro Kudirkos Naumiesčio skyriaus, ant muziejininkų – Vinco Kudirkos muziejaus ir I. ir A.Spranaičių privataus Širvintos miestelio muziejaus, ant Kultūros centro, ant Kudirkos Naumiesčio Šv. Kryžiaus atradimo bažnyčios, ant seniūnijos ir ant kiekvieno savo kraštą mylinčio naumiestiečio.
Šiame veiklių organizacijų ir sambūrių vėrinyje atskirai reikia paminėti Bendruomenės centrą, gyvuojantį jau visą dešimtmetį.
Kudirkos Naumiesčio bendruomenės centras „Santaka" (pirmas pavadinimas-Kudirkos Naumiesčio miesto ir seniūnijos bendruomenės centras „Santaka") susikūrė ir savo veiklą pradėjo 2003 metais. Įregistruota 2003 sausio 20d. Steigėjai: Algimantas Damijonaitis-Kudirkos Naumiesčio seniūnijos seniūnas, Viktoras Lebedžinskas-Kudirkos Naumiesčio ligoninės vyr. gydytojas, Zigmas Stravinskas-Panovių pagrindinės mokyklos mokytojas, Grinutė Šnirpūnienė- Panovių pagrindinės mokyklos direktorė, Kristina Venckevičiūtė-dr.Vinco Kudirkos muziejaus direktorė, Vidmantas Urbaitis-verslininkas. Pirmas BC tarybos pirmininkas – Vidmantas Urbaitis.
Nuo įsikūrimo pradžios vykdyti projektai „Kudirkos Naumiesčio moterų integracija į bendruomenę", „Psichologinė ir socialinė pagalba socialinės rizikos šeimoms", „Pasidalink patirtimi". Vykdant šiuos projektus socialinės rizikos šeimoms buvo suorganizuoti seminarai ir paskaitos, kur moterys klausėsi gydytojų terapeutų, psichologų paskaitų bei patarimų, įvyko susitikimai su Marijampolės apskrities Moterų namų-krizių centro pirmininke Daiva Cvirkiene. Eilę metų (nuo 2009) kartu su Marijampolės profesinio rengimo centro Kudirkos Naumiesčio skyriaus mokiniais vykdomas jaunimo kultūrinis saviraiškos projektas „Sparnai". 2008-2010 metais įvykdytas projektas „Ilsėkimės kartu su vaikais", finansuotas Lietuvos žemės ūkio ministerijos. Jo metu miestelio centre įrengta vaikų žaidimų ir poilsio aikštelė, mietelio prieigose pastatytas Kudirkos Naumiesčio informacinis stendas. Nuo 2003 metų vykdomas tęstinis projektas „Kudirkos Naumiesčio vaikų dienos centras". Jo dėka 15 vaikų iš socialiai probleminių ir remtinų šeimų po pamokų prižiūrimi mokytojų gali geriau praleisti laiką, paruošti pamokas, vaikams organizuojamos išvykos į muziejus, koncertus, taip pat teikiamas maitinimas. 2007 metais vykdytas projektas „Nenueiki nuo savo šaknų". Jo metu bendruomenės aktyvas aplankė Punsko lietuvių bendruomenę, o rudenį punskiečiai buvo pakviesti į seniūnijos tradicinę rudens darbų pabaigos šventę. Šio projekto dėka užsimezgė šilti santykiai su Lenkijos Punsko lietuvių bendruomene, kurie ir toliau palaikomi. Jau tradiciniu tapo nuo 2004 metų kasmet vykdomas šachmatų turnyras Šakių rajono šachmatų čempionui Juozui Pėžaičiui atminti. Į jį susirenka ne tik Šakių, bet ir Vilkaviškio, Jurbarko, Lazdijų rajonų sportininkai. Vasario 16-osios proga kartu su Kudirkos Naumiesčio Kultūros centru bei Kudirkos Naumiesčio seniūnija apdovanojame garsiausius savo kraštiečius „Varpo" apdovanojimais. Kiekvieną vidurvasarį rengiame Kudirkos Naumiesčio kraštiečių šventę, rudenį, pasibaigus žemdirbiškiems darbams, derliaus darbų pabaigtuvių šventę, aktyviai dalyvaujame Šakių rajono Derliaus šventėje Šakiuose, rajoniniuose ir respublikiniuose bendruomenių sąskrydžiuose.
Nuo 2012 gegužės 4 d bendruomenės centras perregistruotas pakeistas pavadinimas į Kudirkos Naumiesčio bendruomenės centras „Santaka", patvirtinti nauji įstatai bei BC taryba.
2012m. balandžio mėnesį VVG pateikta vietos projekto paraiška gauti paramą „Poilsio ir vandens turizmo zonos įrengimas bei infrasruktūros plėtra prie Šešupės Kudirkos Naumiestyje". 2013 m. Sausio mėn. Pairašyta vietos projekto vykdymo sutartis. Projekto pabaiga iki 2015 balandžio 30 d.
Bendruomenės centro taryba yra dėkinga visiems centro nariams už jų geranoriškumą ir susitelkimą, dėkinga visai bendruomenės visuomenei bei mūsų veiklų partneriams, rėmėjams bei talkininkams, nes tik daug rankų didžią naštą pakelia ir įprasmina.
Daugiau nuotraukų ČIA
Bedruomenės centro pirmininkas Edvardas Belevičius