Spausdinti
Kategorija: Bendruomenių naujienos
Peržiūros: 3073

DSCF0417Jau praeitin nuėjusių 2003 m. balandžio 15 d. vykusiame steigiamajame Bendruomenės centro susirinkime aptarti ir patvirtinti kuriamos visuomeninės organizacijos įstatai, o 2003 m. gegužės 13 d. Veršių bendruomenės centras įregistruojamas Šakių r. savivaldybėje. Steigiamojo susirinkimo metu prašymus tapti Bendruomenės centro nariais pateikė tik 12 vietos gyventojų, iš kurių 3 ir buvo steigėjai. Tai Julija Bingelienė, kuri išrinkta pirmininke, Dalia Stravinskienė ir Alvydas Subačius (miręs). Narių skaičius kiekvienais metais kito. Šiuo metu yra 58 nariai.
Pirmuosius 5 metus bendruomenės centro veikla buvo siaura, mažas jos narių aktyvumas. Buvo organizuojami daugiausia kultūriniai renginiai. 2006 metais vykdytas ŽŪM finansuotas projektas „Bendras darbas – skambi pabaigtuvių daina", o 2008 metais „Geras kaimynas – vargai nebaugina". Šie projektai buvo skirti kaimo švenčių organizavimui. Įgyvendinant projektą „Geras kaimynas – vargai nebaugina" buvo susietas su Veršių bendruomenės centro veiklos penkerių metų sukakties paminėjimu per pagal šį projektą organizuotą vasaros šventę. Vienas iš didžiausių nuopelnų buvusios BC pirmininkės Julijos Bingelienės - ilga kova dėl kelio Veršiai – Sintautai išasfaltavimo. Be to jos iniciatyva buvo įruoštos šarvojimo patalpos, svarbiausia paslauga kiekvienai bėdos ištiktai šeimai.
Nuo 2008 m. vasario 25 d. išrinkta nauja pirmininkė - Laimina Auštrienė. Dabartinę bendruomenės centro valdybą sudaro 9 nariai: Laimina Auštrienė, Romas Milius, Saulė Grudzinskienė, Daiva Armonienė, Audronė Bingelienė, Dalia Stravinskienė, Irena Grybienė, Kristina Janušaitienė ir Kęstutis Daugėla. Tai gana stiprūs ir aktyvūs žmonės, turintys savas idėjas ir būsimų veiklų vizijas.
Šiuo metu didelis dėmesys skiriamas jaunimo užimtumo organizavimui, gyvenamosios aplinkos, kaimo įvaizdžio gerinimui, bendruomenės patalpų įruošimui, techninės bazės stiprinimui, gyventojų informavimui (leidžiamas informacinis laikraštukas „Laisviečiai"). Aktyviai dalyvaujama įvairioje projektinėje veikloje. Pagrindinės šio laikotarpio veiklos kryptys yra šios: švietimas, sveikatos klausimai, sportas, infrastruktūros gerinimas, kultūriniai renginiai.
DSCF0383Per 2008 - 2013 metų laikotarpį BC įgyvendino 27 įvairius projektus ir programas, kurioms buvo gauta finansinė parama.
Masinės sportinės ir kultūrinės veiklos propagavimui, laisvalaikio užimtumui vasaros metu organizuoti, atitraukiant jaunimą nuo žalingų įpročių ir nusikalstamos veiklos, buvo vykdomas projektas „Krepšinio turnyras Veršių bendruomenės taurei „LAISVĖ 2008" laimėti. Šis projektas tapo tarsi tradiciniu, kuris buvo vykdomas 2009, 2010, 2011, 2012 metais ir jaunimo labai aktyviai pamėgtas.
2008 ir 2009 metais vykusių projekto „Mergaičių mokykla" metu 17 mergaičių įgijo žinių apie paauglių lytinį brendimą, plačiau susipažino su asmens higienos reikmenimis. Projekto metu buvo bendraujama ne tik su mergaitėmis, bet ir su jų mamomis, kurios susitiko su moterų namų – krizių centro vadove Daiva Dovyde, psichologe bei kitais medicinos specialistais. Čia išklausė patarimų, kaip rasti artimesnį, nuoširdesnį ryšį mamoms su paauglėmis. Parodėlė „Asmens higienos priemonės" supažindino mergaites su naujausiomis ir efektyviausiomis higienos priemonėmis. Po renginio higienos priemonių pavyzdžiai buvo išdalinti mergaitėms. Susitikimų su medikėmis metu mergaitės buvo mokomos rūpintis savo sveikata, geriau pažinti savo kūną, atpažinti įvairių ligų požymius. Pasibaigus susitikimams, mergaitėms buvo išduoti „Mergaičių mokyklos" baigimo pažymėjimai, o taip pat projekto rėmėjos UAB „KOSMELITA" vadybininkės G. Auštraitės įvairios kosmetikos dovanėlės.
2009 metais buvo vykdomas projektas „Futbolo turnyras LAISVĖ 2009", kurio metu buvo organizuojamos vasaros futbolo varžybos. Tai vėl tradicija tapęs vasaros renginys, kuriam kiekvienais metais ieškoma rėmėjų.
Didelė bendruomenės centro narių dalis yra senjorai, todėl išskirtinis dėmesys skiriamas gyventojų švietimui sveikatos klausimais. DSCF0371Projekto „Saulės šviesa – gyvybės šaltinis" metu buvo įsigytas prietaisas BIOPTRON, gyventojai buvo supažindinti su jo taikymu įvairiems susirgimams gydyti, nes Bioptron šviesa padeda kur kas greičiau išgydyti išbėrimus, pašutimus, stomatitą, ausų, gerklės ir sąnarių uždegimus, kosulį, bronchitą, odos bei grybelines ligas. Net kraujosruvos išnyksta gerokai greičiau, paveikus aparato skleidžiama šviesa. Be to šviesa stimuliuoja viso organizmo veiklą. Projekto „Netradicinė medicina ir sveikata" metu įsigytas elipsinis treniruoklis, gyventojai supažindinti, kaip juo naudotis, koks poveikis organizmui. Projekto „Sveikas žmogus – veikli visuomenė" metu buvo įsigytas inhaliatorius, o gyventojai supažindinti su jo pritaikymo ir naudojimo galimybėmis bei poveikiu įvairių kvėpavimo takų ligų gydymui. Organizuoti ir įvairūs susitikimai, kurių metu buvo pristatytas Dorn-Breuss metodas ir Folio diagnostika. Kitų susitikimų metu buvo gyventojams pritaikoma Folio diagnostika, atliekamas stuburo masažas. Kito susitikimo metu buvo pristatyti FOREVER produktai, kurie gaminami naudojant natūralias alavijų sultis, bičių produktus. Tai įvairūs maisto papildai, arbatos, vitaminai suaugusiems ir vaikams, odos priežiūros priemonės, asmeninės higienos priemonės, kosmetika.
Organizuota įvairių popiečių, kurių metu buvo mokomasi rišti verbas, karpyti snaiges ir kitas grožybes, klausytasi poetės Ritos Mockeliūnienės eilių, grožėtasi jos meniniais darbais bei vietos gyventojų rankdarbiais.
Įgyvendindami projektą „Stipri bendruomenės bazė – puikios veiklos garantas", kurį finansavo ŽŪM, įsigijome bendruomenės centrui baldus, žaliuzes, biuro techniką. Iš projekto „Jaukūs bendruomenės namai", kuriam finansavimą skyrė centrinė Kredito Unija ir Zanavykų bankelis, bei rėmėjai „Šakių hidrotechnika", lėšų buvo suremontuotos bendruomenės patalpos, kuriose galima organizuoti įvairius renginius.
Nuo 2010 metų bendruomenės centras organizuoja dienines stovyklas vaikams. Jų metu vaikus suburia įvairūs meniniai, sportiniai užsiėmimai, ekskursijos po Lietuvą. 2011 metais stovyklai organizuoti buvo gautos lėšos pagal Šakių krašto vietos plėtros strategiją „Gyvensenos kokybės gerinimas Šakių rajono kaimo vietovėse". Tokios pačios lėšos gautos ir 2013 metais.
Veršių bendruomenės centras, matydamas atsivėrusias galimybes, kurias teikia Šakių krašto VVG integruotos vietos plėtros strategijos „Gyvensenos kokybės gerinimas Šakių rajono kaimo vietovėse" įgyvendinimas, tikisi pagerinti kaimo viešąją infrastruktūrą ir, sustiprinus materialinę bazę, padidinti Veršių kaimo gyvenamosios aplinkos patrauklumą ne tik Šakių savivaldybės gyventojams, bet ir gyventojams iš kitų regionų. Kad gyvenimas kaime taptų patrauklus, aplinka – jauki ir išpuoselėta, paprastas žmogus – gerbiamas, jo balsas – išgirstas, priimant sprendimus dėl kaimo plėtros, viso to siekdama bendruomenės centro valdyba pateikė paraišką projektui. 2011 metais ir buvo pradėtas įgyvendinti projektas „Viešosios infrastruktūros gerinimas Veršių kaime". Šiuo projektu buvo gerinamos gyventojų poilsio ir kultūrinio gyvenimo sąlygos, puoselėjant kaimo infrastruktūrą. Bendruomenės centro valdyba tikisi, kad sutvarkydami tvenkinio pakrantes ir teritoriją, įrengdami poilsio ir laisvalaikio zoną, pagerino Veršių kaimo gyventojų poilsio ir kultūrinio gyvenimo sąlygas, sustiprino materialinę techninę bendruomenės centro bazę, padidino Veršių kaimo gyvenamosios aplinkos patrauklumą, tuo pagerino kaimo viešąją infrastruktūrą. Tikimasi, kad projektas prisidės prie Marijampolės regiono plėtros, tuo pagerindamas Šakių savivaldybės kaimiškos Veršių vietovės infrastruktūrą. Juk ši vietovė – tikras lygumų kraštas ir grožio oazes jai reikia susikurti pačiai, nes gamta yra apdovanojusi tik neaprėpiamų horizontų žavesiu. Todėl už projekto lėšas buvo įsigytas teritorijai prižiūrėti sodo traktorius, vejapjovė bei krūmapjovė, įrengta pavėsinė renginių organizavimui, sutvarkyta tvenkinio pakrantė bei teritorija, ji apželdinta daugiamečiais augalais, įruoštas paplūdimys, tinklinio aikštelė, vaikų žaidimų aikštelės. Šiuo metu projektas jau užbaigtas, sutvarkyta zona pristatyta gyventojams per kraštiečių susitikimo šventę „Čia pavasariai skaičiuoja mums metus". Sutvarkytoje zonoje visada matome žaidžiantį jaunimą paplūdimio tinklinio aikštelėje, besimaudantį tvenkinyje, mažylius laipiojančius žaidimų aikštelėse, krykščiančius sūpynėse. Tinklinis šiais metais įsisiūbavo tiek, kad futbolas tapo neįdomus. Tradicinė futbolo taurė buvo iškeista į paplūdimio tinklinio taurę „LAISVĖ 2013". Šiai taurei laimėti ir buvo organizuotos varžybos šventės metu. Kastyčio Kaminsko iniciatyva tvenkinys įžuvintas.
Kraštiečių susitikimo „Čia pavasariai skaičiuoja mums metus" metu centras minėjo savo mažą dešimties metų jubiliejų. Po nuotaikingo ir įspūdingo Mariaus Jampolskio ir Irūnos Puzaraitės bei vaikų popchoro „O lia lia", vadovaujamo Laimos Lapkauskaitės, koncerto už įvairius nuopelnus bendruomenei buvo padėkota gyventojams, įteikiant jiems jubiliejines pasagėles bei padėkos raštus. Apžvelgiant dešimties metų darbus, buvo išdalinta dar kelios dešimtys mažų pasagėlių, kad jos žmonėms ir jų namams atneštų nors kruopelę laimės ir gėrio už jų nuoširdžią pagalbą bendruomenei.
Už galėjimą įgyvendinti tokios apimties projektus Veršių bendruomenės centras dėkingas Šakių krašto vietos veiklos grupei, o taip pat ir Šakių savivaldybei bei merui Juozui Bertašiui už suteiktą kofinansavimą.
2012 metais Veršių bendruomenės centras dalyvavo Marijampolės Europos informacijos centro – Europe Direct vykdytame projekte „Kas esame ir kur einame?" Projekto tikslas buvo pademonstruoti visuomenei sėkmingą buvimo Europos Sąjungos piliečiais patirtį – sukurti videofilmą apie konkrečius pavyzdžius, kaip Marijampolės regiono gyventojai sėkmingai įgyvendina ES projektus. 2012 metų pavasarį prasidėjusio projekto metu buvo aplankyta keletas Marijampolės apskrities sėkmingai besitvarkančių ir pilietiškai mąstančių įstaigų ar organizacijų, visų susitikimų metu buvo renkama medžiaga videofilmui, pristatančiam Marijampolės regiono sėkmės pavyzdžius. Šio filmo herojais tapo Marijampolės Šv. arkangelo Mykolo bazilika, Veršių kaimas Šakių rajone, Sūduvos (Suvalkijos) kultūros centras Vilkaviškio rajone, Kazlų Rūdos kultūros centras, Vaikų vasaros stovykla „Gintaras" Kalvarijos savivaldybėje bei Tautkaičių kaimo bendruomenė.
Bendruomenės nariai aktyviai dalyvauja respublikiniuose bei rajoniniuose bendruomenių sąskrydžiuose, dalyvauja įvairiuose mokymuose, rajoniniuose renginiuose, susitikimuose pagal LEADER programą, domėjosi veikla Kazlų Rūdos, Vilkaviškio, Molėtų rajonų bendruomenės centruose, Lenkijoje, Vokietijoje, Slovakijoje, Latvijoje.
Bendruomenės centras glaudžiai bendradarbiauja su Sintautų pagrindinės mokyklos Beržynų skyriumi, Veršių laisvalaikio salės organizatore, o bičiuliški tarpusavio sanntykiai gražiai pagyvina bendrus mūsų renginius.
Mieli bendruomeniečiai, kaimo gyventojai, kiekvienas žmogus nepakeičiamas laike, nepakartojamas žemėje. Kiekvienas skleidžia gyvenime savo šviesą – ryškią ar blankią, tačiau ypatingą. Tad kiekvienas skleiskite šią šviesą savo bendruomenės, artimųjų rate, matykite kitus ir patys būkite matomai, džiaukitės už kitus ir už save, būkite laimingi.

Laimina Auštrienė,Veršių bendruomenės centro pirmininkė