Spausdinti
Kategorija: Bendruomenių naujienos
Peržiūros: 3223

IMGP2604Čia ne šiaip apie sūrius bus kalbama. Čia bus bylojama apie tuos, kurie visomis geriausiomis savo savybėmis – gražia išvaizda, skoniu, patvarumu – išsikovojo sau prideramą vietą po saule. Ką ten po saule? Garbingiausią vietą ant kiekvieno stalo, ant kurio jis atsiduria. Nesvarbu, kas už to stalo sėdės : po darbų susirinkusi ar šventę švęsti susibūrusi šeimyna, o gal garbingas svečias arba tas ,, nebuvėlis", kuris bus vaišinamas ne ,,sūriu supuvėliu", o pačiu skaniausiu. Ritinių sūriu.
Ak tas Ritinių sūris! Jis sugebėjo taip išjudinti kaimo bendruomenę ir taip išgarsėti, kad jam jau nepakanka jaukių kaimo šeimininmkių virtuvėlių, o prireikė namų . Sūrio namų! O tūlas, atvykęs į tuos namus, ne tik sau tinkamo sūrio ieškos, bet patirs ir kitų malonių ir naudingų dalykų. Čia jis mokysis, pamatys, sužinos. Tai bent sūrio šaunumas!
Taigi apie viską iš eilės...
Prūselių kaime šią vasarą jau 14-ą kartą įvyko Sūrio šventė. Joje visuomenei buvo pristatyta edukacinė programa „Kaimiško sūrio gimimas". Tai kaip ir buvusių švenčių tąsa kitame lygmenyje.
2012 m. Žemės ūkio ministerijos konkurse kaimo bendruomenėms buvo skatinamas verslumas. Mūsų teiktas projektas „Ritinių bendruomenės Sūrio namai" atitiko reikalavimus ir buvo finansuotas. Už gautus pinigus įsirengėme virtuvėlę, nusipirkome reikalingų priemonių. Kadangi kaime mažėja laikomų karvių skaičius, tai retame kieme rasime šeimininkes, slėgiančias sūrius. Norėdami išlaikyti kaimiško sūrio gaminimo tradicijas, sukūrėme edukacinę programą. Joje pasakojame apie sūrio atsiradimą, gaminimą, rodome pieno apdirbimo priemones. Pasakojimo metu praktiškai slėgiame sūrį, kuriuo paskui vaišiname savo svečius. Kad svečiai nenuobodžiautų, jiems duodame mušti sviestą kaimiškame muštuvyje, surengiame viktoriną, pakviečiame dalyvauti spektakliukyje. Pamokos metu slėgiame paprastą kaimišką sūrį be priedų, o svečius vaišiname dar ir keptu sūriu. Nuo praeitų metų gruodžio vidurio (tada atidarėme Sūrio namus) pas mus jau apsilankė 12 ekskursijų iš Kauno, Klaipėdos, Vilniaus, Skuodo, Šakių. Dauguma jų sužavėti mūsų sumanymu, su malonumu patys dalyvauja programoje, slėgia sūrius.
Iš edukacinių pamokų uždirbtus pinigus bendruomenės centras naudoja savo reikmėms.
Mes labai dėkingi Šakių turizmo ir informacijos centrui, kuris atveža gidų ekskursijas, pasiūlo turistų grupėms apsilankyti pas mus. Kadangi tai pažintinė programa, todėl labiausiai laukiame mokinių ekskursijų.
Mes dar neturime savo internetinio puslapio ir mūsų lankytojai dažnai skundžiasi informacijos trūkumu – negali apie mus pasiskaityti, susipažinti su edukacinės programos turiniu ar paprasčiausiai nežino, kad mes esame. Neseniai Bendruomenių portale sukūrėme mini svetainę, bet ją dar reikia tobulinti, pateikti daugiau informacijos.
Ši veikla neleidžia apsnūsti bendruomenės centro nariams, skatina domėtis savo veikla. Linkime visoms bendruomenėms rasti sau tinkamiausią veiklos sritį, kuri skatintų vystyti centro veiklą ir nors truputį leistų užsidirbti nuosavų lėšų. Puikiai suprantame, kad tai nelengvas kelias, bet jis yra tikrai prasmingas ir verslo, ir žmonių sąmonės išjudinimo prasme. Ne tik vietoje, bet ir daug plačiau. Taigi žingeidieji, pageidaujantys susipažinti su mūsų patirtimis, atvykite. Mokysimės vieni iš kitų, dalinsimės tuo, ką turime gariausio. Ritiniai edukacijai yra visada atviri.

Elena Kavaliauskienė, Ritinių BC sekretorė