Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

03Kiekviena kiekvieno individo veikla yra susijusi su visomis jo galiomis – fizinėmis, dvasinėmis, intelektu, t.y. su pažintiniais jo sugebėjimais. Ir, tikriausiai, nereikia aiškinti, kad šios visos savybės yra tik iš dalies prigimtinės. Didžiausi jų ugdymo šaltiniai yra nuolatinės jų tobulinimo paieškos. O tų šaltinių mus supančiame pasaulyje daug ir įvairių galima atrasti. Tam tereikia atverti sielą ir akis.
Štai tokio tikslo vedina Šakių Bendruomenių centrų asociacijos aktyvo grupė ir keletas rėmėjų atstovų, 50 žmonių, rugsėjo mėn. 18 – 20 dienomis patraukė į įspūdingą kelionę: per Latviją ir Estiją – į baltąjį šiaurės miestą, Suomijos sostinę Helsinkį. Kelionė, tiesa, neilgai truko, bet savo turiniu ji buvo labai įspūdinga. Pirmoji diena buvo skirta Estijos sostinės Talino įžymybių apžvalgai. Jos metu susipažinome su Piritos olimpiniu kompleksu, Kadriorgo parku su rūmais, Petro I namu. Žavėjomės puikiais Talino senamiesčio paveldinės kultūros paminklais: Tompaja kalva, šv. Marijos katedra, A.Nevskio katetdra-soboru, Rotušės aikšte, šv. Katerinos vienuolynu ir t.t. 02Antroji diena jau paskirta Suomijai. Dar Taline vykome į uostą ir keltu plaukėme į Helsinkį. Artėdami prie miesto, grožėjomės nuostabiais miesto ir jį supančių salelių – šcherų vaizdais. Mūsų laukė dalykinė programa: ekskursija po baltąjį šiaurės miestą, apžiūrint J.Sibelijaus paminklą, įspūdingąją Tempelinaukio bažnyčią, įrengtą uoloje, senato aikštę, Katedrą, prieplauką su spalvingu turgumi, Eesplanaadi alėją. Plaukėme pramoginiu laivu, apžiūrėdami Helsinkį iš vandens. O vakare – vėl į Taliną.
Iš Talino keltu beveik vieną valandą iš Virtsu uosto kelėmės į Saaremaa salą. Šioje saloje mūsų laukė bendruomeniečiams ypač aktualus ir malonus siurprizas – aplankėme Sakla bendruomenę. Tai nedidelio kaimelio, teturinčio virš šimto gyventojų bendruomenė. Registruota ji 2002 m. Veiklos kryptys: kultūrinė, projektinė. Projektus rašo veikli kaimo bibliotekininkė, kuri savo įstaigoje dirba tik dvi dienas per savaitę. Per aktyvią projektinę veiklą ši nedidelė bendruomenė pritraukia nemažai lėšų ir nuveikia daug gražių darbų. Taip atsirado galimybė puikiai susitvarkyti bendruomenės ir įrengti klubo su sale patalpas. Pastarosiose yra jauki virtuvėlė, sanitarinės patalpos, jauki veranda-balkonas, nuo kurio galima grožėtis puikia panorama. Rengiama patalpa, kurioje bus organizuojamas bendruomenės verslas – estiškų kiliminių takų audimas, etnopaveldo muziejėlis, dar išnuomojamos patalpos renginiams ar įvairiems draugų bei giminių suėjimams. Bendruomenės veikloje dalyvauja daugiausia senjorai, nes jaunimas, kaip ir pas mus, nėra sėslus. Jį vilioja Danija, Suomija, Švedija. Ten galima daugiau uždirbti. Šioje bendruomenėje mus maloniai nustebino vieno garbaus amžiaus senjoro kolekcininko pomėgis: jis kaupia senus muzikos prietaisus, o jiems eksponuoti klubo patalpų rūsyje įsirengė muziejėlį. Dabar laukia galimybių per projektus įsirengti tinkamas patalpas, kad deramiau galėtų savo didįjį turtą pristatyti visuomenei.
01Atkreipėme dėmesį, kad labai vertinama kaimo istorija. Daug medžiagos surinkta apie kolektyvizacijos, tarybinių ūkių gyvavimo laikotarpį. Visa medžiaga kruopščiai tausojama.
Nedidelis kaimas džiaugiasi turintis daug kultūrinio entuziazmo: susibūręs šokių ir dainų ansamblis, kuris yra rajoninių ir respublikinių renginių dalyvis. Pasakojo, kad kas penkeri metai būna gausūs ir mėgstami kraštiečių suėjimai gražiu pavadinimu - ,,Sakla susijungimo rutulys". Tokių susiėjimų jau buvęs trejetas, ketvirtasis bus 2015m. Užsiminė, kad į ketvirtąjį būsime ir mes pakviesti. O prieš atsisveikinimą laukė kvapni staigmena. Buvome pavaišinti spurgomis su mėsa, tokiomis, kokias tarybiniais metais karštas pardavinėdavo gatvėse ir kurios būdavo tikras visada alkanų studentų išsigelbėjimas.
Salos sostinėje Kuresarėje apžiūrėjome puikiai išlikusią XIII a. vyskupų pilį-tvirtovę ir senamiestį. Stebėjomės meteorito išmuštu Kalio krateriu. Vakarop jau vėl keltas į Virtsu ir tada per Latviją – namo. Naktelę praleidžiame patogiame autobuse.
Puiki kelionė. Rodos ir vargo nebuvo, nes per trumpą laiką patirta tiek daug ir tokių turiningų įspūdžių. Be įspūdžių gausos džiaugėmės mūsų pačių bendrystės šiluma ir įvairiomis geranoriškumo apraiškomis kiekvieno ir kiekvienam. Tai tikras bendruomeniškumas! Be jokio dirbtinumo! O už pažintinę-dalykinę kelionę, kurią organizavo Šakių BCA valdyba ir kurios organizavimo problemomis dalinosi ir patys vykstantieji, esame taip pat labai dėkingi rajono merui Juozui Bertašiui. Jis niekada nestokoja nuoširdaus dėmesio. Ši kartą toks dėmesys ir rūpestis buvo parodytas mums, bendruomeniečiams. Savo ruožtu mes viltingai tikimės, kad visų keliavusiųjų dvasinis ir intelektualinis atsinaujinimas duos savo vaisius bendruomeninėse rajono veiklose.

G.Šnirpūnienė, BCA pirmininkė

Joomla templates by a4joomla