Spausdinti
Kategorija: Bendruomenių naujienos
Peržiūros: 2469

03Štai tokiu pamąstymu, tikriausiai, reikėtų apibendrinti lapkričio 12-osios popiete Šakiuose vykusį rajono Bendruomenių centrų renginį-parodą, kurio devizas buvo pasirinktas pačių bendruomeniečių. Jis skambėjo taip: ,,Mes panašūs, mes skirtingi ir visi darbais turtingi ". Renginio tikslas – Šakių krašto vietos plėtros strategijos įgyvendinimo apžvalga. Ji susijusi su Bendruomenių centrų gyvavimo dešimtmečiu, nes nors BC kūrimosi pradžia buvo 2002m., tačiau didžiausias BC kūrimosi antplūdis vyko sekančiais, 2003 m. Tada jų naujų atsirado net 14. Dabar yra iš viso 37 BC.
Renginio-parodos organizatoriai – Šakių bendruomenių centrų asociacijos valdyba bei bendruomeninių iniciatyvų partneriai - Vietos veiklos grupė. Sueigos publika – kaimo bendruomenių aktyvas. Renginį taip pat pagerbė iškilūs svečiai: seimo narys Mindaugas Bastys su savo padėjėja Ilona Leleiviene, Šakių rajono savivaldybės vicemerė Rima Rauktienė ir Krizių centro prezidentė, asociacijos Marijampolės apskrities Moterų namai – krizių centras įkūrėja Daiva Dovydė. Tarp svečių buvo nuoširdžiai savo bendruomeniečius palaikantys seniūnai: Kriūkų – Onutė Rakauskienė, Slavikų – Vidmantas Sprainaitis, Sudargo – Rita Grigaitienė.
Pirmąjį pranešimą pristatė A. Damijonaitis. Jo tema – Vietos plėtros strategijos įgyvendinimo apžvalga. Ji tikrai gerai nuteikianti. 2009 m. su ŽŪM pasirašyta paramos strategijai įgyvendinti sutartis. Jos įgyvendinimui skirta 9 610 000 Lt parama, iš jų 8 008 500 Lt skirta vietos projektams finansuoti ir 1 601 500 Lt strategijos administravimui. Iš viso numatyta vietos projektų pagal atskiras prioritetų priemones – 49, o surinkta paraiškų po paskelbtų 5 kvietimų 63 ( 26 investiciniai ir 37 ,,minkštieji" ). Tai rodo didelį bendruomenių aktyvumą, siekiant pritraukti lėšas bet kurios rajono vietovės gyvenimo kaitos įtakojimui. Malonu pastebėti, kad Šakių VVG kuruojamos bendruomenių veiklos yra pirmajame Lietuvos lyderių dešimtuko tarpe.Tai galima pailiustruoti keliais pavyzdžiais :
01Užkontraktuota lėšų dalis nuo skirtos vietos projektams sumos, proc. Šakių krašto VVG – 99 %. Iki šiol jau įsisavinta 63,64 % Pagal lėšų užkontraktavimą esame antroje vietoje po Kretingos rajono Kaimo plėtros asociacijos. Kretingiškių užkontraktavimo dydis yra 100 %. Pagal įsisavinimą užimame pirmąją vietą respublikoje. Tai rodo tikrai sklandų ir darnų visų partnerių darbą, neužmirštant, kad dešimtadalį projektams reikalingų lėšų skiria Šakių rajono savivaldybė. Taigi savivaldybės partnerystė rajono veido kaitoj per ES fodų paramą taip pat yra labai reikšminga. Projektų vykdymo pabaiga 2015 m, ir jei sėkmė ir toliau taip lydės, tai ta pabaiga bus džiuginanti ir gerai nuteikianti naujam startui į naują 2014 – 2020 m. Kaimo plėtros strategijos įgyvendinimo etapą. O rezultatai, pasiekti per pirmojo etapo projektus, bus geras pamatas jų tęsiniui, nes dabartinių projektų įvairovė tą iliustruoja ir patvirtina. Tačiau naujojo starto metu reikės itin susikaupti, nes lėšų bus skiriama mažiau.
Daug gražios šviesos apie Bendruomenių centrų asociacijos veiklą į forumo darbą savo pranešime įliejo BC asociacijos pirmininkė G. Šnirpūnienė. Be jau pradžioje šio rašinio aptartos BC kūrimosi eigos, ji analizavo ir kai kuriuos kitus vidaus reiškinius ir problemas. Pateikė BC vadovų statistiką: šiuo metu bendruomenėms vadovauja 18 vyrų ir 19 moterų. Profesinė vadovų sudėtis labai įvairi: 9 pedagogai, 6 verslininkai, 6 žemėtvarkininkai, 5 ūkininkai 4 seniūnijų darbuotojai, 4 vadovai, 2 kultūros darbuotojai, 1 medicinos darbuotojas. Asociacijos pirmininkė džiaugėsi, kad visi bendruomenių centrai atitinka pagrindines savo veiklos kryptis. O jos tokios: telkti gyventojus aktyviai veiklai per bendrus sambūrius – pačių susikurtas organizacijas, skatinti pilietinį aktyvumą ir per tai pasiekti, kad kaimo žmonės patys dalyvautų kaimo plėtros procesuose.
Savo sveikinimus ir nuoširddžius linkėjimus Šakių krašto bendruomenėms skyrė seimo narys M.Bastys, paremdamas savo pasisakymą gėlių puokšte, skirta BC asociacijos pirmininkei G.Šnirpūnienei ir keletu padėkos raštų BC pirmininkams.
Kaip visada gražius ir įkvepiančius žodžius bendruomenėms skyrė rajono vicemerė Rima Rauktienė. O viešnia iš Marijampolės Daiva Dovydė trumpai pasidalino savo įstaigos ir mūsų visų bendrais rūpesčiai, linkėdama ir tikėdamasi gražaus bendradarbiavimo, užkardant ir šalinant bendruomenes ištinkančias negandas.
Bendruomeniečių sueiga buvo itin gausi ir informatyvi per dalykiškus prelegentų pranešimus, per kiekvienos bendruomenės prisistatymą bei per 02patraukliai margą pasiekimų ir dirbinių parodą. Joje savo gražius pasiekimus eksponavo daug bendruomenių centrų: Kudirkos Naumiesčio ,,Santaka", Gelgaudiškio ,,Atgaiva", Kidulių ,,Vinkšnupis", Veršių, Girėnų, Ritinių, Keturnaujienos, Mikytų, Sudargo, Bliuviškių, Baltrušių, Turčinų, Barzdų, Griškabūdžio, Plokščių, Janukiškių, Bunikių ,,Kregždantės", Briedžių, Slavikų, Panovių, Kriūkų, Voniškių, Voverių,,Jotijos" ,,Tėviškės", Paluobių ,,Pagirys". Tas gausumas džiugino ir organizatorius, ir kolegas dalyvius, nes toks reiškinys liudijo, koks yra gyvybingas mūsų kaimas, jo bendruomeninis gyvenimas. Kiek jame dalyvauja puikių, energingų žmonių, pasiryžusių ir atiduodančių savo jėgas, žinias ir širdį, neatlygintinai kurdami gyvenimo grožį kiekvienoje vietovėje. Tuo visi šie žmonės panašūs. Skirtingi labiausiai tuo, kad jie per savo savanoriškus sambūrius kiekvienas savo vietovėje ieškojo savos ir savitos tos vietovės paveldo dvasios ir jos įtakoje nuo pat BC susibūrimo pradžios kūrė ir tebekuria šiandieninį tos vietovės veidą. O kad kūryba kiekvienoje bendruomenėje būtų sėkminga, reikia uždegančių idėjų banko ir jų išgryninimo iki reikšmingų darbų ir veiklų. Šitas etapas – jau konkretus, ir jam nepakanka vien tik gerų norų ir savanorystės altruizmo. Didžioji darbų dalis turi būti paremta lėšomis.
Lengviausia būtų pasakyti - lėšų yra. Lietuvos, kaip ir kitų valstybių, kaimo plėtrą per savo programas remia specialiai tam sukurtas Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtai ( EŽŪFKP ). Tačiau pasakius, kad pinigų yra, dar nereiškia, kad jie savaime atitekės į kiekvienos bendruomenės sąskaitą. Juos reikės gauti per kantrų sutelktą darbą, pradedant nuo idėjos gimimo ir jos įvertinimo bendruomenėje, nuo stiprybių ir silpnybių bei galimybių ir grėsmių studijos, padėsiančios atskleisti numatomo projekto naudingumo koficientą, laimėjimo atveju teigiamai įtakosiantį bendruomenės gyvenimo kaitą. Po tokių ir panašių veiksmų projekto ,,raštininkams" jau bus galima sėsti prie projekto kūrimo. Sukūrus jį ir surinkus nemažas šūsnis reikiamų papildomų dokumentų, pastarasis, dalyvaudamas konkurse, atsidurs ant griežtų analitikų ir vertintojų stalo. Vėl – ilgokas atsakymo laukimas, o tai reiškia, vėl rūpestis ir nerimas. Džiaugsmo pradžia ateis tik tada, kai iš vertintojų gausi teigiamą atsakymą apie projekto tikamumą ir būsi pakviestas pasirašyti sutartį su finansus kontroliuosiančia institucija. O tada – pati darbui ir rūpesčiui imliausia projekto dalis - jo administravimas. Šios dalies trukmė priklausys nuo sutartinio laiko: projektą gal įvykdysi per kelis mėnesius ar metus, o didelės apimties projektams metų neužteks. Visus šiuos rūpesčius savanoris visuomenininkas turi pritaikyti prie savo tiesioginio darbo ar veiklų, iš kurių duonelę valgo, nes savanorystė, kaip pastebėta, yra neatlygintina veikla.
Taigi manykim, kad per aptariamąjį forumą turėjo skambėti liūdnos aimanos dėl sunkumų ir nuovargio, dėl kartais nepelnytai patiriamų nuoskaudų ar nesupratimo. Bet kur tau! Kristijonas Donelaitis, truputėlį jį perfrazavus, taip sakytų:
04,,Ale kokie dyvai – nei vienas iš didelio pulko // Verkdamas ar dūsaudams skųstis mums nesiryžo; // Ne, ne verkt, bet linksmintis visi susirinko..."
Tikrai jautėsi, kad linksmintis ir džiaugtis. Visi skaičiavo gražius savo bendruomeniečių darbus, praturtinusius visas rajono kertes ir kerteles. Tuose dabuose atsispindi ir panašumai, ir skirtybės, nelygu, kokią kryptį pasiūlo to krašto dvasinis paveldas ir dabarties interesai. Pasisakiusieji (o pasisakė visų BC atstovai ) vardijo daugybes įgyvendintų projektų, pristatydami ir apbūdindami jų rezultatus, kurie tikrai įspūdingi. Ir visuose tuose darbuose jautėsi ne vieno kurio nors individo indėlis, o susitelkusios bendruomenės, pasiryžusios gražiai įtakoti savo krašto gyvenimo kaitą.
Kad toks prasmingas susiėjimas būtų labiau įsimintas, Šakių VVG pradžiugino kiekvieną dalyvavusią bendruomenę mielomis dovanėlėmis, o Šakių BCA – saugaus eismo atributika.
O baigėsi Bendruomenių centrų asociacijos ir Šakių krašto Vietos veiklos grupės suorganizuotas renginys - kaip ir turėjo būti – smagiais akordais. Staiga susirinkimo salės erdvę užliejo kavos, arbatos ir gundantys užkandėlių kvapai. Čia vietos atsirado ir muzikai, ir dainai: Bliuviškių BC pirmininko Valdo Sinkevičiaus rankose gyvu skambesiu prakalbo armonika, palydima jo paties atliekamos dainos pritarimo, prie kurio prisijungė daugelis forumo dalyvių. Ir tik tada – kelionė į namus. Su saule širdyje. Su tikėjimu, kad dirbdamas, kai šalia jauti draugo protą, petį ir ranką, nuveikti gali labai daug.

Sudargo BC pirmininkė Alberta N. Dragūnaitienė