Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

01Gruodžio 5d. Vilniuje įvyko konferencija-forumas „Vietos bendruomenių savivaldos programos įgyvendinimas 2013 metais", kuriame dalyvavo ir šakiečių atstovai: Griškabūdžio VBT pirmininkė Valentina Liepuonienė, Kriūkų VBT sekretorė Anelė Mockaitienė ir Šakių BCA pirmininkė Grina Šnirpūnienė.
Forumo atidaryme sveikinimo žodį sakiusi ministrė Algimanta Pabedinskienė pasirašė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir Lietuvos vietos bendruomenių organizacijų sąjungos bendradarbiavimo sutartį.
Ministrė pabrėžė, kad minėtos sutarties pasirašymas yra natūrali valdžios ir nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimo gerosios praktikos tąsa ir akivaizdus įrodymas, jog ministerija tiksi bendruomenių politiką plėtoti bendradarbiaujant ir su šalies bendruomenių organizacijas vienijančia sąjunga. A. Pabedinskienė džiaugėsi, kad programoje dalyvauja visos 60 šalies savivaldybių, kurios nuo darbo pradžios diskutavo ir svarstė programos įgyvendinimo tvarkas, inicijavo Vietos bendruomenių tarybų veiklą bei organizavo sprendimų įgyvendinimą.
„Nepameskime iš akių ilgalaikės vizijos, t.y. artinti valdžią ir sprendimus prie žmonių, suteikti daugiau iniciatyvos ir atsakomybės vietos bendruomenėms, stiprinti žmonių jausmą ir patirtį, kad jie yra savo ir bendruomenės gyvenimo šeimininkai", – ragino ministrė. Kadangi konferencija vyko Tarptautinę savanorių dieną, ministrė pasveikino visus laisva valia ir neatlygintinai bendruomenės labui dirbančius savanorius.

Konferencijoje pasidalinta gerąja patirtimi įgyvendinant Vietos bendruomenių savivaldos 2013 metų programą, pristatyti vykdytos anketinės apklausos apie praktinį programos įgyvendinimą savivaldybėse rezultatai, aptartos kilusios problemos bei planuojamos programos tobulinimo kryptys. Vietos bendruomenių savivaldos programos tikslas – skatinti gyventojų bendruomeniškumą, aktyvų ir produktyvų tarpusavio bendradarbiavimą ieškant atsakymų į visiems rūpimus klausimus, patenkinti vietos bendruomenių viešuosius poreikius socialinėje, kultūrinėje, švietėjiškoje ir kitose srityse.
Per II ir III ketv. savivaldybėms pervesta 5332,7 tūkst. Lt. Pagal savivaldybių administracijų ataskaitų duomenis panaudota 2781,80 tūkst. Lt, arba 52,2 proc.
IV ketv. savivaldybėms pervesta 2667,0 tūkst. Lt, iš jų 1625,0 - einamiesiems tikslams, 1042,0 – kapitalui formuoti (ilgalaikiui turtui).
Per II - III ketv. net 17 savivaldybių panaudojo mažiau nei 50 proc. skirtų lėšų.
Savivaldybių teigimu, pagrindinės lėšų nepanaudojimo priežastys: trišalės valstybės biudžeto lėšų naudojimo sutartys pasirašytos tik 2013 m. II ketvirčio pabaigoje, taip pat vyko paruošiamieji darbai: savivaldybės rinko ir tvirtino naujas vietos bendruomenių tarybas, vykdė darbų planavimus, susitikimus su tarybomis, rengė darbų sąrašus, įtakos turėjo ir užsitęsusios viešųjų pirkimų procedūros, todėl didelė dalis visų II ir III ketvirčiuose priimtų vietos bendruomenių tarybų sprendimų dėl finansuojamų veiklų liko neįgyvendinta. Priimtus sprendimus savivaldybės įgyvendins per 2013 m. IV ketvirtį.
Pagal savivaldybių administracijų pateiktus ataskaitų duomenis už 2013 m. 9 mėn. Vietos bendruomenių savivaldos programos įgyvendinime dalyvavo 464 seniūnijos. Vietos bendruomenių tarybos priėmė 1464 sprendimus dėl finansuojamų veiklų, bet įgyvendinti spėjo tik 942.
Vietos bendruomenių tarybos 2013 m., kaip ir 2012 m., daugiausia sprendimų priėmė viešųjų erdvių ir aplinkos kokybės gerinimui: miestelių ir kaimo vietovių gražinimui bei puoselėjimui, poilsiaviečių, parkų priežiūrai, suoliukų pastatymui, informacinių stendų gamybai, vandentiekio ir kanalizacijos sistemų įrengimui, žoliapjovių ir kt. priemonių, reikalingų prižiūrėti aplinką, įsigijimui. Tokių sprendimų priimta ir įgyvendinta virš 300.
Nemažai sprendimų buvo priimta kultūrinei ir švietėjiškai veiklai remti. Į kultūrines veiklas, įvairius sporto renginius įtraukiami ne tik aktyvūs ir jauni seniūnijų gyventojai, bet ir seniūnijų neįgalieji, pensinio amžiaus asmenys. Prasmingi kultūriniai renginiai, šventės padeda stiprinti bendruomenių sutelktumą, tarpusavio pasitikėjimą, garsina vietos bendruomenę aplinkiniuose regionuose. Išvykos, ekskursijos suteikia galimybių pasisemti patirties ir naujų idėjų. Tokių sprendimų priimta ir įgyvendinta apie 250.
Siekiant sudaryti palankesnes vaikų ir jaunimo užimtumo galimybes, ypatingai daug sprendimų priimta dėl vaikų žaidimo, krepšinio aikštelių įrengimo, taip pat įvairaus sportinio inventoriaus įsigijimo, socialiai remtinų šeimų vaikams suorganizuotos vasaros stovyklos – virš 120 sprendimų.
Daugiausia tarybų sprendimų priėmė ir įgyvendino Alytaus miesto, Vilniaus rajono – po 38; Vilniaus m., Šilutės r. – po 36; Rokiškio r. - 33; Panevėžio m., Utenos r., Marijampolės m. – po 32.
Mažiausiai sprendimų įgyvendino Druskininkų, Kalvarijos savivaldybės –po 2; Kazlų - Rūdos, Rietavo, Visagino, Neringos ir Klaipėdos m. – po 1, Birštono m. ir Švenčionių r. - neįgyvendino nei vieno sprendimo.
Departamentas 2013 m. rugpjūčio – rugsėjo mėn. atliko Kretingos r., Raseinių r. bei Neringos savivaldybių vykdomos programos vertinimą.
Vertinimo laikotarpis - 2013 m. II - III ketv. Vertinimo metu buvo vertinama: ar savivaldybės patvirtino lėšų vietos bendruomenių sprendimams įgyvendinti skyrimo ir naudojimo tvarkos aprašus; ar sudarytos vietos bendruomenių tarybos; ar finansuojamos veiklos pagal vietos bendruomenių priimtus sprendimus; ar savivaldybės nustatė ir vykdo lėšų naudojimo kontrolę.
Atliktų vertinimų rezultatai parodė, jog Programa įgyvendinama vadovaujantis teisės aktuose nustatytais reikalavimais; VBT sprendimams įgyvendinti yra patvirtinti lėšų skyrimo ir naudojimo tvarkos aprašai, kuriais vadovaujantis seniūnijoms paskirstytos lėšos; VBT sprendimuose numatytoms paslaugoms, prekėms, darbams įsigyti, taikytos Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatos; veiklos finansuojamos pagal VBT priimtus sprendimus ir jų veikla viešinama seniūnijų skelbimų lentose, savivaldybės internetinėje svetainėje. Esminių trūkumų nerasta.
Atsižvelgiant į 2013 m. 9 mėn. savivaldybių ataskaitose pateiktus rezultatus, pagrindiniai tikslai, kurie buvo orientuoti į vietos bendruomenių savivaldos savarankiškumo skatinimą, sudarant galimybes vietos bendruomenėms pačioms spręsti joms aktualius klausimus, viešųjų bendruomenių poreikių tenkinimą, bendruomenių sutelktumo ir tarpusavio pasitikėjimo stiprinimą bei bendruomenės narių atsakomybės didinimą už bendruomenėse sprendžiamus klausimus, pasiekti tik iš dalies, kadangi dauguma bendruomenių nespėjo pilnai įgyvendinti numatytų veiklų. Tikėtina, kad šių prasmingų veiklų rezultatai atsispindės IV ketvirčio pabaigoje ir metinėje apžvalgoje.

 

Valentina Liepuonienė, Griškabūdžio VBT pirmininkė

Joomla templates by a4joomla