Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

01,,Sudargo istorijos atspindžiai“. Štai tokiu pavadinimu gruodžio 20 dieną leidyklos ,,V3 studija“ ir spaustuvės ,,Spauda“ rūpestingas duris užvėrė naujas Sudargo krašto leidinys‒monografija. Tai jau ne pirmas mano kaip autorės leidinys apie Sudargą, bet nuo ankstesnių jis skiriasi daug gilesniais pasižvalgymais po nepaprastą šios vietovės kraštą, kiekvieną nustebinantį savo gamtos grožiu ir jaudinantį didinga, bet kartu ir rūsčia bei skausminga savo istorija. Todėl pastarasis leidinys pretenduoja dailiai įsiterpti tarp kitų ir savo temų įvairove, ir žinių apimtimi. Tos žinios suguldytos į 180 puslapių su daugeliu temų ir potemių. Ir jos pareikalavo daug didesnio puslapių skaičiaus, negu buvo numatyta pirminiame variante. Todėl taupant vietą žinioms, reikėjo knygą glaudinti ir iliustracijų, ir spalvingumo sąskaita. Prie kiekvieno leidinio dar pridėta Sudargo lankytinų vietų schema. Nuo 5 iki 119 psl. tekstai lietuvių kalba, nuo120 iki 149 psl. rusų kalba; nuo 150 iki178 psl. tekstai anglų kalba.
Be abejo tūlas pasakys, kad leidinyje tų žinių įvairovė galėtų būti dar daug platesnė, ir jis bus teisus. Juk Sudargas ‒ Lietuvos pasienio kertelė, ir ji visą laiką gyveno ant grėsmių valstybei slenksčio, o šio krašto istorija rašė daugsyk kitokius mūsų gyvenimo puslapius nei kai kuriose kitose vietovėse. Tačiau taip jau yra, kad gyvenimo džiaugsmai mus pakylėja, o negandos grūdina. Sudargo žmonės savo dvasinėmis nuostatomis tą puikiai patvirtina.
Štai todėl savo skaitytojams noriu pastbėti, kad leidinys nepretenduoja į visažinystę ir todėl pacituoju jo pratarmės žodžius: ,, Leidinio tikslas ‒ prisidėti prie istoriškai turtingos Sudargo krašto praeities paveldo atgaivos, per ilgai glūdėjusios nepelnytoje užmarštyje. Juk ši vietovė ‒ daugelio mūsų valstybei svarbių istorinių įvykių dalyvė ir liudytoja. Iki šiol jos įžemiuose glūdi tvirti mūsų valstybės kūrimosi pamatų akmenys; jos miškų ir laukų keliai, takai bei takeliai dar tebesaugo prasmingus, šio krašto žmonių atmintimi nuolat patvirtinamus knygnešių žygių pėdsakus.

Šios dvi istorinės temos labiausiai atspindi Sudargo krašto unikalumą, todėl leidinyje joms bus skiriama vietos daugiau, negu kitoms. Tačiau tarp leidinio eilučių sau vietos suras ir kiti svarbūs šiam kraštui laikotarpiai, įvykiai, žmonės.“
Ar džiaugiuosi leidinio pasirodymu? Taip, džiaugiuosi. Ir tai tebūna šioks toks mano gyvenimo skolų grąžinimas šiam kraštui, kuris man ir mano šeimai jau davė 57-erius gyvenimo metus. Juk čia aš patyriau daug šviesių ir džiugių gyvenimo valandų. O jų, rodos, beveik ir nebuvo. O tos, kurios buvo grūdinimo valandos, tai tik grūdino ir mokė, bet nesugniuždė. Todėl Sudargui rašau su meile. Ir nors rašymas ir jo patvirtinimas leidiniu yra dažniausiai vieno žmogaus darbas, tai to leidinio išleidimas turi perkopti per daugybę slenksčių, už kurių yra konkretūs žmonės ar institucijos.
02Šiuo atveju Sudargo bendruomenės centras vykdė konkurso būdu laimėtą vietos plėtros projektą ,,Sudargas vaizduose, judesyje ir žodžiuose“ ( Pojekto pradžia 2018 m., o pabaiga 2020 m.) Projekto tikslas (cituojama iš projekto Paraiškos) ‒,,Reikšmingai Lietuvos istorijos saugotojai ‒ Sudargo vietovei šiuo projektu suteikti dar didesnes jos reikšmės išsaugojimo garantijas, skleidžiant žinią dabarčiai ir nešant ją ateičiai“. Šio tikslo atitiktis Vietos plėtros strategijai yra tokia: ,,Vietos bendruomenių aktyvinimas per Zanavykijos krašto kultūros savitumo išsaugojimą ir tradicijų tęstinumą. Pagal šio projekto programą įgyvendinamos dvi jo dalys: jau išleistas leidinys ir kuriamas videofilmas apie Sudargo vietovę. Kad žinia apie šį kraštą turėtų galimybes peržengti valstybės sienas, abidvi minimos programos pristatomos trimis kalbomis ‒ lietuvių, rusų, anglų. Juk Sudargas ‒ kaskart intensyviau turistų pasirenkama vietovė. Vietos ir užsienio. Ir tai patvirtina kasmet didėjantys vietovės lankytojų skaičiai. Projekto programas finansuoja Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai, Lietuvos valstybės paramos fondas, Šakių rajono savivaldybės ir keturių Sudargo ūkininkų parama.
O už šių žodžių ‒ konkretūs žmonės. Bet tebūnie išvardintos tik jų institucijos, kurių pavadinimai įpareigoja juos vykdyti savo veiklas. Juk pirmieji kaimo bendruomenių žingsniai nuo jų užuomazgų iki pabaigos remiasi į Vietos veiklos tarnybų kompetencijas. Mūsų atveju ‒ į Šakių krašto vietos veiklos grupę. Ir tai yra pati svarbiausia metodinė ir dalykinė parama. Bet dažnai prireikia ir rajono savivaldybės tarnautojų paramos. Uoli ir ypač kompetentinga visų problemų sprendėja ‒ Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministerijos. Visų jų misija nelengva ‒ juk dirbti tenka ne su specialistų, o visuomenininkų kontingentais. Tačiau pastarieji dažniausiai būna atkaklūs, eidami savo tikslo link, kurį savo vietovių visuomenės yra įpareigoti pasiekti.
Už gerą Sudargo bemdruomenės centro projekto įgyvendinimo pradžią, (jo pirmąją dalį, esame nuoširdžiai dėkingi visoms jau paminėtoms tarnyboms ir UAB V3 studijos negausiam, bet ypatingai uoliam, kantriam bei tolerantiškam kolektyvui, taip pat AB ,,Spauda“ spaustuvei. Bet netikėčiausias šio nelengvai įgyvendinamo projekto kelio akcentas ‒ visai savanoriška finansinė keturių Sudargo krašto ūkininkų parama. Jų vardai įrašyti tituliniame leidinio puslapyje.
O man, autorei, liko dar vienas darbelis: perskaityti savo kūrinį nuo pradžios iki pabaigos ir pastebėti gal galimai užsilikusią vieną kitę klaidelę. Tik tada prasidės knygos kelias pas skaitytojus. Tikiuosi, kad jis nebus labai vingiuotas ir duobėtas.

Autorė ir sudarytoja Alberta N. Dragūnaitienė

ZUPF LP VVG

Joomla templates by a4joomla