Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Stelmužiukai ŠakiuoseLietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis buvo vainikuotas daugybe prasmingų renginių, kuriuose prisiminta šalies istorija, pagerbti savo kraštui nusipelnę žmonės. Žemės ūkio ministerija šio jubiliejaus proga pagerbė ir apdovanojo labiausiai šaliai nusipelniusius ir šimtametes tradicijas išsaugojusius bendruomenės narius, nesvarbu, kur jie gyvena ir dirba, įstaigas ar organizacijas, įgyvendintus projektus, idėjas ar iniciatyvas. Juk jokia valstybė negyvuos, jeigu jos gyventojai nedirbs gimtinės labui ir nebrangins nepriklausomybės.
2018 m. vasarą Lietuvos mažosiose kultūros sostinėse vyko mūsų valstybės šimtmečio minėjimui skirti renginiai. Žemės ūkio ministerija kaimo šviesuolius bei iniciatyvas pagerbė neeiline dovana - ąžuoliukais, kurie yra tikri Stelmužės ąžuolo palikuonys, užauginti Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro Miškų instituto Miško augalų biotechnologijų laboratorijoje in vitro kultūroje. Vienas svarbiausių in vitro metodų naudojimo miško augalų selekcijoje tikslų yra susijęs su genetinio stabilumo išlaikymu audinių kultūroje. Tai būtina jau atrinktai vertingai augalinei medžiagai padauginti. Šiuo atveju genetinis kintamumas (skirtingai negu ląstelinės selekcijos atveju) nėra pageidaujamas, kadangi mutacijos gali eliminuoti vertingas savybes, kuriomis pasižymi būtent atrinktasis medžio genotipas. Tokį pasirinkimą lėmė ir tai, kad 2016 m. Lietuvos medžiu šalies gyventojai išrinko Stelmužės ąžuolą, kuris auga Zarasų rajone ir laikomas seniausiu šalies medžiu. Manoma, kad šiam beveik 10 m apimties ir 19 m aukščio galiūnui yra apie 1000 metų. Iš jo gilių išaugę ąžuolai, vadinamieji stelmužiukai, auga visoje šalyje. Jie žaliuoja Atgimimo ąžuolyne Ožkabalių kaime, Jono Basanavičiaus gimtinėje. Stelmužės ąžuolas puošė ir lietuvišką litą.

Antanave, Marijampolės apskrities mažojoje kultūros sostinėje dviems šakiečių bendruomenių vadovėms buvo įteikti „Tautos šimtamečio ąžuolo“ pasai bei pažadėta iki 2019 metų gruodžio 31 dienos įteikti ir stelmužiukus.
Ir pagaliau 2020 m. birželio 3 d. du ąžuoliukai atkeliavo į Šakių kraštą. Vienas jų - į Sudargą. Sudargo bendruomenės meduoliniai grybukai pelnė nominaciją „Šimtmečio atradimas“. Figūriniai meduoliai (grybukai) Sudarge kepami daugiau kaip šimtmetį. Bendruomenė siekė, kad Sudargo figūriniai meduoliai (grybukai) būtų pripažinti Lietuvos tautinio paveldo produktu.Tam reikėjo įvykdyti vieną ypatingą sąlygą: įrodyti, kad šioje vietovėje toks gaminys jau buvo kepamas bent prieš 100 metų. Tą faktą sudargiečiai įrodė nesunkiai, pagrįsdami pasakotojų paliudijimais ir svarbia nuotrauka. Dar 2014 metų spalio mėnesį Sudargo bendruomenės centras gavo iš Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos Tautinio paveldo produkto sertifikatą. Gaminys ,,Sudargo baravykas“ yra itin estetiškas, burnoje tirpstantis, transportabilus, gražus stalo papuošalas ir mėgstamas skanėstas.
Antrasis stelmužiukas atkeliavo į Briedžių bendruomenės centrą. „Šimtmečio projekto“ nominaciją Briedžių bendruomenės centras pelnė už projekto „Briedžių bendruomenės centro patalpų remontas“, kurio metu senas, medinis, 10 metų nebeeksploatuojamos Prancų mokyklos pastatas atgimė naujam gyvenimui, įgyvendinimą. Išsipildė briediškių svajonė turėti bendruomenės namus, kuriuose vyktų seminarai, medžio drožėjų darbų ir rankdarbių parodos, užsiėmimai vaikams bei bendruomeniečių šventės.
Džiaugiamės, kad net dvi bendruomenės galės didžiuotis augindamos tūkstantmečio Lietuvos simbolio sodinukus.

BCA informacija

Stelmužės ąžuolas

Joomla templates by a4joomla