Rugpjūčio 25 d. Gerdžiūnų bendruomenė Sutkų kaime organizavo renginį Baltijos kelio 35 – osioms metinėms paminėti. Prieš renginį sutkiečiai paminėjo 200-ąsias Sutkų Švč. M.Marijos Belaisvių vaduotojos bažnyčios metines. Gerdžiūnų bendruomenės tarybos narė Onutė Rakauskienė parengė ir skaitė pranešimą "Baltijos kelias - kelias namo". Visi, kaip ir prieš 35-erius metus, laikydami kardelius ir susikibę už rankų, nutiesėme vienybės ir vilties kelią. Baltijos kelias – vienas iš svarbiausių istorinių įvykių Baltijos valstybių istorijoje. Šiandien mums Baltijos kelias – tai laisvė gyventi ir kurti. Tai lietuvių, latvių ir estų siekių bei vilčių įkūnijimas, vienybės išraiška, tapusi lemiamu posūkiu kelyje į nepriklausomybę. Šia proga išleistas ir leidinys apie Sutkus ir sutkiečių nueitą kelią per 35 - erius laisvės metus. Leidinys išleistas 100 vnt. tiražu ir įteiktas labiausiai Sutkų kraštui nusipelniusiems ir savo kraštą garsinusiems, bei finansinę paramą skyrusiems žmonėms.
Kodėl čia, Sutkuose? Kodėl apie Sutkus ? Sutkai turtingi ne tik savo geros valios žmonėmis, bet ir Sutkuose stovi paminklas su Laisvės statula, kurį pastatė sutkiečiai 2028 m. metais, minėdami 10 – ąsias Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metines. Jis nebuvo sunaikintas ir okupacijos metais. Prie šio paminklo sutkiečiai buriasi paminėti Lietuvos valstybei reikšmingas datas bei sukaktis. Sutkai nedideli, bet ypatingi – kraštas turtingas talentingų, draugiškų, geranoriškų žmonių, kurie tarsi bitelės susispiečia Gerdžiūnų bendruomenės avilyje, kur apstu idėjų, sutelktumo, bendruomeniškumo, gimstančių ir įgyvendinamų gražių sumanymų. Dėl atsidavusių, savo kraštą mylinčių žmonių kuriamos galios, šiandien čia švenčiame ir minime gyvenimą. Tad ir toliau kiekvienas neškime po lašelį medaus į Sutkų kaimo korį. Tebūna visiems sveika ir saldu kasdien. Pro šalį vykstančiam miela bei malonu užsukti, o išvykusiam visada rusena noras sugrįžti. Juk tai mūsų kraštas!?
Po susikabinimo rankomis visi rinkomės į bažnyčią, kuri karo metu nebaigta statyti. Didelių pastangų ir didelio noro dėka, ši bažnyčia pavirto didžiule sale. Šventinį koncertą mums dovanojo operos solistas Raimondas Baranauskas ir solistė Marija Arutiunova. Savo balsais ir artistiškumu jie tiesiog užbūrė visus klausytojus. Šventės metu buvo galima pasigrožėti eksponuojamomis Andriaus Bieliuko kryždirbystės darbų bei senųjų Sutkų kaimo vaizdų fotografijomis.
Šios dienos šventė, tik dar kartą parodė kiek daug galima nuveikti visiems drauge. Šventės metu buvo galima pasigrožėti eksponuojamomis Andriaus Bieliuko kryždirbystės (parodą surengė Šakių viešosios bibliotekos Gerdžiūnų padalinio darbuotoja M. Kumštaitienė) darbų bei senųjų Sutkų kaimo gyvenimo fotografijomis (parodą surengė Panemunių mokyklos daugiafunkcinio centro direktorė, kilusi iš Sutkų kaimo, Lilija Liutvinienė). Dar ilgai visus linksmino Kriūkų "Panemunys" ir Šakių kultūros centro Lukšių padalinio "Liepalotų kaimo kapela". Po to vyko bendros vaišės, buvo dalijamasi prisiminimais, skambėjo juokas ir dainos...
Tad dėkojame visiems ir kiekvienam iš Jūsų už savanorystę, paramą, sutelktumą, bendruomeniškumo skatinimą ir gerus bei prasmingus darbus mūsų visų labui.
Šį renginys „Baltijos kelias – kelias namo“ finansuojamas iš LR Žemės ūkio ministerijos lėšų. Norėdama organizuoti renginį bendruomenė pateikė paraišką LR Žemės ūkio ministerijai paraišką ir gavo finansavimą bei įsipareigojo prisidėti daugiau kaip 10 procentų savo (bendruomenės) lėšomis. Projekto tikslas – organizuoti renginį „Baltijos kelias – kelias namo“ 300 dalyvių (įvairaus amžiaus bendruomeniečiams iš įvairių socialinių grupių bei svečiams, kilusiems iš Gerdžiūnų bendruomenės teritorijos, svečiams iš kitų Šakių r. bendruomenių), įtraukti į pasirengimo ir renginio organizavimo veiklas ne mažiau kaip 4 jauno amžiaus asmenis, padėti gėles prie Laisvės paminklo Sutkuose, sudaryti gyvąją grandinę – Baltijos kelio atkartojimas susikimbant rankomis (rankose laikant po gėlės žiedą kardelį), parengti pranešimą renginio tema „Baltijos kelias – kelias namo“, suorganizuoti šventinį koncertą skirtą Lietuvos Baltijos kelio 35 – osioms metinėms paminėti, parengti ir išleisti brošiūras renginio tema, viešinti renginį.
Visa tai tik patvirtina Vytauto Kernagio žodžius, jog „mūsų dienos kaip šventė, kaip žydėjimas vyšnios, tad skubėkim gyventi, nes prabėgs, nebegrįš jos...“
Prie renginio finansiškai prisidėjo Šakių rajono savivaldybė, Gerdžiūnų bendruomenė. Paramą (kardelių bei kanų gumbai) skyrė „Nojaus sėklos“.
Už renginio nuotraukas dėkojame Panemunių mokyklos daugiafunkcinio centro Gerdžiūnų laisvalaikio salės darbuotojai Ritai Šafranauskienei.
Loreta Balsienė, projekto vadovė
Lėšas projektui įgyvendinti skyrė:
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija
Šakių rajono savivaldybė