Spausdinti
Kategorija: Projektinė veikla
Peržiūros: 1992

01Dar 2012 m. Lietuvos bendruomenes pasiekė gera žinia: remiantis 2012 m. Vietos bendruomenių savivaldos programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2011m. gruodžio 21 d. įsakymu, kiekviename rajone buvo parengti ir patvirtinti Vietos bendruomenių savivaldos aprašai. Remiantis jais, buvo sudarytos Vietos bendruomenių tarybos ir nustatyti jų veiklos principai. Tokiu būdu mūsų bendruomenėse atsirado naujas darinys – VBT ( Vietos bendruomenės taryba). Pagal aprašą ji sudaroma grynai savivaldos pagrindais. VBT sudaroma iš 9-12 pavienių bendruomenės narių, vietos bendruomenės gyventojų atstoų (seniūnaičių), šioje teritorijoje veikiančių bendruomeninių organizacijų bei religinių bendruomenių ar bendrijų atstovų, vietos gyventojų poreikius tenkinančių nevyriausybinių organizacijų, savivaldybės institucijų ir įstaigų atstovų. Šiuos atstovus į VBT deleguoja demokratiškais pagrindais išrinkusi juos kiekviena minima organizacija ar susivienijimas. 1/3 dalį į VBT narius pakviečia seniūnas, pasitaręs su vietos bendruomenės gyventojų ir organizacijų atstovais. Tokiu būdu gali būti pakviesti pavieniai vietos bendruomenės nariai, vietos gyventojų poreikius tenkinantys nevyriausybinių organizacijų ir savivaldybės įstaigų atstovai, tačiau jie negali sudaryti daugiau nei 1/3 VBT narių dalį.. Kiti visi – visuomenės pasiūlyti atstovai. Kodėl primintas VBT sudarymo principas? Todėl, kad kalbantis su žmonėmis, dažnai iškyla neaiškumo, nepakankamo supratimo klausimai.
VBT darinio esmė yra suburti visų vietos gyventojų sluoksnių atstovus bendriems vietos reikalų sprendimams, kurių tikrai kiekviena vietovė turi daug ir įvairių. Toks visaapimantis visuomenės atstovų diapazonas prie vieno stalo susodina įvairių interesų turinčius žmones ir tada tų interesų sąraše apmąstytais argumentais paremiami patys svarbiausi. Jie ir pretenduos į numatomą įgyvendinimą. Bet tam gali neužtekti vien gerų norų - dažniausiai reikia ir lėšų. Ir čia talkon ateina jau minėtoji Valstybės parama per Vietos bendruomenių savivaldos programą, pagal kurią kiekvienai VBT skiriama lėšų per Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją. Į Šakių rajoną per 2012 – 2013 m. tokių lėšų atėjo virš 120 000 litų, tame skaičiuje per 2013m. – 66500 Lt. Šių lėšų teko kiekvienai programoje dalyvaujančiai bendruomenei. Bazinis jų dydis kiekvienai bendruomenei buvo vienodas – 2000 Lt. Galutinį lėšų dydį nulėmė vietovės gyventojų skaičius.
022013 m. vasario 25 d. socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu patvirtinta Vietos bendruomenių savivaldos 2013 – 2015 metų programa, o 2013 m. kovo 7 d. patvirtintas Vietos bendruomenių savivaldos 2013 –2015 metų programos įgyvendinimo aprašas, kuriuo vadovausis savivaldybės, nusprendusios įgyvendinti šią programą savo teritorijoje. Minima programa siekiama skatinti bendruomenes visoje Lietuvoje aktyviai dalyvauti priimant sprendimus dėl lėšų panaudojimo, tenkinant vietos bendruomenių viešuosius poreikius.
Remiantis aprašu, programos įgyvendinime dalyvaujanti Šakių savivaldybės taryba iki 2013 m. balandžio 30 d. patvirtino 2013 m. lėšų vietos bendruomenių sprendimams įgyvendinti skyrimo ir naudojimo tvarką. Joje nurodytos vietovės, kurių bendruomenėse sudarytų vietos bendruomenių tarybų sprendimams įgyvendinti bus skiriamos lėšos, šių lėšų skirstymo kriterijai. Taip pat aprašytos savivaldybės administracijos ir seniūnijų funkcijos, įgyvendinant šią programą bei vietos bendruomenių tarybų sudarymo ir veiklos principai. Su tvarką patvirtinusia savivaldybė ir ministerija pasirašė sutartį, kurioje yra numatyta, kaip reikia elgtis su lėšomis, kai jos bus pervestos savivaldybės vietos bendruomenių tarybų sprendimams įgyvendinti.
Šakiečiai galėjo planuoti veiklas, tenkinančias vietos bendruomenių viešuosius poreikius, kuriuos būtų galima finansuoti pagal šią programą: tai labiausiai pažeidžiamiems bendruomenės nariams ir grupėms, vaikų ir jaunimo užimtumui, kultūriniams ir švietėjiškiems renginiams, viešųjų erdvių ir aplinkos kokybės gerinimui, sportui ir sveikatinimui, bendruomeninės veiklos organizavimui ir kitoms, vietos bendruomenės gyvenimo kokybę gerinančioms iniciatyvoms.
Sprendimus dėl lėšų panaudojimo priima Vietos bendruomenių tarybos, sudarytos iš seniūnijų aptarnaujamų teritorijų ar kitų gyvenamųjų vietovių gyventojų, jų atstovų, šiose teritorijose veikiančių bendruomeninių organizacijų, religinių bendruomenių ar bendrijų ir kitų nevyriausybinių organizacijų atstovų. Šakių rajone buvo sudaryta 14 VBT ir visos jos tikrai atitinka savivaldos paruošto aprašo reikalavimus. Tą iliustruoja gražus atliktų darbų sąrašas.
Tas sąrašas labai margas ir gausus. Daug lėšų nukreipta bendruomeninių patalpų remontui, aplinkotvarkos darbams ir tam skirtos technikos įsigijimui bei vidaus patalpų interjero patobulinimui; kai kurios bendruomenės praturtėjo indais, stalo įrankiais ar buitiniais prietaisais; kai kurios - sporto inventoriumi; kai kurios – patalpų apšildymo prietaisais; Kudirkos Naumiestyje iškilo knygnešio skulptūros, šio krašto istorinio paveldo liudytojos ir dar paplūdimio kabina. Sudarge buvo paremtos abiejų konfesijų bažnyčios – katalikų ir evangelikų liuteronų – kaip aktyvios daugelio šio krašto kultūrinių renginių talkininkės. Žodžiu, įvairovė labai didelė ir čia išvardintos tik kai kurios detalės, ir tai rodo, kiek problemų bendruomenėse yra susikaupę. Taigi pinigai, nors jie nėra ypatingai dideli, tačiau labai prasmingai panaudojami ir daug praplečia bendruomenių galimybes. Juk kas kas, o bendruomenės tikrai moka iš mažo padaryti daug.
03Tačiau ar viskas taip sklandu, pasinaudojant tokia palankia naujove? Vienareikšmiškai į tai negalima atsakyti, nes grėsmių yra pakankamai. Tarp jų - gyventojų pasyvumas, potencialių atstovų trūkumas, sunkumai išlaikant narių proporcijas, tinkamas rotacijos vykdymas, kai kurių VBT pirmininkų ir tarybų neveiklumas. Žodžiu, yra dar neįsavintų dirvonų, pasinaudojant valstybės teikiamomis galimybėmis
Kyla ir sunkumų, priimant ir įgyvendinant VBT sprendimus. Dažnesni iš jų - nuomonių dėl siūlomų finansuoti veiklų nesutapimas; nenuosaikumas priimant sprendimus bendru sutarimu; neteisingas Programos tikslų supratimas, kai siekiama įgyvendinti siaurus konkrečios bendruomenės interesus; lėšų panaudojimas paskutinėmis metų dienomis; Viešųjų pirkimų procedūrų nepaisymas; priimtų sprendimų keitimas ar tikslinimas; sąmatų keitimas (lėšų perskirstymas); vėlyva Programos įgyvendinimo pradžia.
Šią gerą priemonę galima buvo plačiau viešinti įvairių gyventojų susirinkimų metu, bendruomeniečių sueigose, skelbimų lentose, VBT posėdžiuose, seniūnaičių pasitarimuose, savivaldybės/seniūnijos internetinėse svetainėse, švenčių metu, vietinėje spaudoje, informaciniuose leidiniuose, specialiame Programos aptarimo susirinkime ar tiesiog kalbantis su kolega ar kaimynu. Viešinimo veiklose pasigendame aktyvesnės vietos bendruomenių tarybų iniciatyvos. O juk viešinimas – tai dalinimasis patirtimi, tai mokymasis iš vieni kitų ir skatinimas: daryk su manim, daryk geriau už mane ir tada TU būsi man pavyzdys.

A.Damijonaitis, administracijos direktoriaus pavaduotojas