Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

01Zanavykų muziejaus kolektyvas džiaugiasi jau 16-tą kartą įvykusia, tradicine, edukacine Duonos kelio švente „Su savo duona visur rasi suolą“. Aktyviai įsitraukus bendruomenės nariams, gausus moksleivių būrys ir kiti šventės svečiai, turėjo galimybę susipažinti su senosiomis javapjūtės pabaigtuvių tradicijomis. Susirinkusius šventės dalyvius pasveikino ir nuolatiniais tradicijų puoselėtojais, Girėnų bendruomenės nariais pasidžiaugė Aurelija Papievienė, laikinai einanti Šakių rajono kultūros ir turizmo skyriaus vedėjos pareigas. O taip pat Valentinas Jazerskas Lietuvos tautodailininkų sąjungos Kauno bendrijos pirmininkas pasidžiaugė išlaikomomis tradicijomis.
Šakių kultūros centro Folkloro ansamblis Šakija (vadovė Virginija Snudaitienė) ir Sintautų kultūros centro folkloro ansamblis „Santaka“ (vadovė Jūratė Navickienė) su tradicine liaudiška pabaigtuvių daina parnešė ir Zanavykų muziejaus vadovei Rimai Vasaitienei įteikė simbolinį pabaigtuvių vainiką – bene svarbiausią šventės akcentą. Vėliau, smagiais šokiais susirinkusiuosius linksmino ir vaikų kolektyvai - Šakių meno mokyklos liaudiškų šokių grupė „Šakietukas“ (vadovė Justė Lukauskienė) bei Šakių „Varpo“ mokyklos liaudiškų šokių grupė „Pynė“ (vadovė Vitalija Venienė).

02

Muziejaus kieme buvo galima susipažinti su autentiškais, senaisiais javų apdirbimo padargais. Stebėti, kaip javų pėdai kuliami spragilais, niekojami geldoje, arpuojami arpu. Kaip grucė grūdžiama piestoje ir kaip miltai malami senosiomis rankinėmis girdomis bei sijojami rėčiu. Lukšių žemės ūkio bendrovė demonstavo savo naujausią javapjūtės techniką ir susilaukė didelio vaikų dėmesio.
Kartu su kitomis duonos kepimo tradicijų saugotojomis ir puoselėtojomis mugėje prekiavo ir „Gulbelės kepyklėlės“ atstovės. Mažieji buvo vaišinami šviežia duona su kaimišku sviestu ir kmynų arbata. „Vaikučiai visais laikais mėgo duoną. Jiems ir gardu, ir paklausyti įdomu, kaip miltų gaminys tampa gardžiu, kvepiančiu duonos ar pyrago kepaliuku, “- dalinosi įspūdžiais „Gulbelės kepyklėlės“ technologė Vilija Dovydaitienė, kurios giminėje jau daugybę metų iš kartos į kartą perduodamos duonos kepimo paslaptys. Vaikai galėjo savo rankomis pajusti tikros duonos tešlos minkštumą ar paragauti šviežiai plikyto raugo, galiausiai išbandyti ir visai primityvų duonutės kepimą ant laužo. Rūpestingų mokytojų dėka mažai kas prisvilo, o mažieji kepėjai didžiavosi rezultatais: vieni valgė vos ištraukę iš laužo, kiti vežėsi namo tėveliams pradžiuginti.
Visus išalkusius šventės dalyvius tikra zanavykiška duonzupe vaišino visai šalia įsikūręs restoranas "Kuchmistrai". Duonos šventėje organizuota ir etnokultūrinė akcija „Visa Lietuva šoka“. „Šakijos“ ir „Santakos“ kolektyvai kvietė drauge mokytis tradicinių šokių ir žaidimų. Prie jų netrukus prisijungė šventės dalyviai, bei „Šakietuko“ ir „Pynės“ kolektyvai. Gausiame vaikų būryje vykdytas saugaus eismo projektas. Šventės pabaigoje visus kolektyvus šviežiais „Gulbelės kepyklėlės“ gaminiais apdovanojo Gulbelė vadovas ir Zanavykų muziejaus direktorė.Vaikų kolektyvai gavo saldžių dovanų ir iš UAB „Uriga“. Zanavykų muziejaus direktorė Rima Vasaitienė dėkojo svečiams ir kvietė nepamiršti savo tradicijų, o kitais metais vėl pasimatyti.
Renginio metu moksleiviams buvo primintos saugaus eismo taisyklės, organizuota viktorina, kurios metu bus užduodami klausimai saugaus eismo tema, tikimasi, kad išdalinti atšvaitai paskatins visus labiau rūpintis savo ir kitų saugumu keliuose.

Rima Vasaitienė, Zanavykų muziejaus direktorė

Joomla templates by a4joomla