Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

01Nuo pat ankstaus liepos 12 d. ryto į vis labiau savo grožiu ir istorija begarsėjančius Sudargo piliakalnių slėnius riedėjo įvairių gabaritų ir spalvų mašinos, mašinytės. Pro nublizgintus lengvųjų langus spindėjo nuotaikingos jų ,,įgulų" šypsenos, o pajėgesnės, krovininės, tempė įvairius kraičių rakandus. Atrodytų, kad tai tikras ,,tautų kraustymasis", Europą, taip pat ir baltų gentis, drebinęs IV-VII amžiuje! Bet kur tau! Šis kraustymasis į aną, senųjų laikų grėsmėmis paženklintą, nė kiek nepanašus. Jis atsiliepė į prasmingą, nuotaikingai paskelbtą kvietimą, šaukiantį į 4-ąją Šakių rajono bendruomenių dieną pavadinimu ,,Mūs jėga ir darbų ryžtas – vainikuojami bendrystės".
Kvietimo programa skelbė, kad pirmas kartu paiškylauti sumaniusių bendruomenių darbas - pasistatyti vienos dienos gyvenvietę – kiemelius. Bet buvo akcentuota, kad statyti juos žaismingus ir linksmus! Taigi, kai sujudo visas Bendruomenių asociacijos darbštuolių skruzdėlynas, graži, šilumos ir jaukumo nuotaiką spinduliuojanti gyvenvietė bemat iškilo.

O tada – jau ir šventės atidarymas, ir pirmieji žingsniai į jos eigą. Tuo rūpinsis iki pat programos pabaigos Onutė Rakauskienė ir Sigitas Bendorius. Įvykis ne eilinis. Šie metai yra sukaktuviniai – minimas BCA sambūrio dešimtmetis. Šventė pradedama vėliavos pakėlimu ir bendruomenių himno, sukurto pagal Birutės Danielienės žodžius, giedojimu. Garbė pakelti šventės vėliavą tako pirmiausiai įsikūrusių bendruomenių atstovams – Kriūkų ir Gelgaudiškio ,,Atgaivos" nariams. Toliau BCA tarybos sekretorė Onutė Rakauskienė į tribūną kviečia visus BCA tarybos narius: Griną Šnirpūnienę (tarybos pirmininkę), Aldoną Narkūnienę, Edvardą Belevičių, Sauleną Kučiauskieną, Zigmą Povilaitį ir garbingą svečią rajono merą Juozą Bertašių. Vėliau prie garbės svečių prisijungs kraštietis seimo narys Mindaugas Bastys, kuris šventės pradžios metu dalyvavo kitose iškilmėse – Lietuvos Prezidentės inauguracijoje Vilniuje. Šiek tiek vėliau šventę bei sakralines Sudargo vietas aplankydamas pagerbs svečias iš JAV, garsus lietuvių kilmės profesorius Saulius Sužiedėlis su žmona ir artimųjų rateliu.
02,, Tegul ši džiugi dešimtmečio šventė tampa maloniu stabtelėjimu kasdienių darbų sūkury, susimąstymo akimirka, padėkos popiete, gerumo palaima, kad ateities knygoje galima būtų užpildyti vilties ir meilės, džiaugsmo ir sveikatos puslapius", pristatydamas svečius kalba vedantysis S.Bendorius. O nuoširdžius sveikinimus kolegų, su kuriais Šakių BCA palaiko ryšius, perduoba O.Rakauskienė.
Merui pirmajam suteikiamas sveikinimo žodis, kuris, kaip visada, skamba palaikančiai ir šiltai. Mero žodis paremtas ir Padėkos raštais aktyviausioms rajono bendruomenėms O kaipgi kitaip galėtų būti? Rajono šeimininkas yra tas žmogus, kuris nuolat stengiasi įsiklausyti, išgirsti ir suprasti kiekvieno individo ar organizacijos rūpesčius ir, jeigu reikia, bendrai pasidalinti jų sprendimų paieškų galimybėmis. Bendruomenėms tokios paramos, kaip žinia, nuolat reikia. Todėl šios veiklos baruose jis ir etatinį padėjėją turi – gerb. Rimantą Valiuką. Toks rajono savivaldybės ir jos vadovo požiūris į bendruomenes pastarosioms daugsyk yra paspirtis jų nelengvoje, bet žmonėms reikalingoje veikloje.
Po mero sveikinimo – nuotaikingas BCA tarybos prisistatymas. Skambantis poetiškai, bet informuojantis dalykiškai.
Po pasisakymų – vėl graži ceremonija: visų Bendruomenių centrų vadovams įteikiami 10-mečio sakakties medaliai (autorė Eglė Kurcikevičienė) ir Šakių rajono savivaldybės Padėkos raštai aktyviausioms rajono bendruomenėms, o čekiai – visoms renginio dalyvėms, pagal kuriuos bendruomenės galės įsigyti prekių ,,Jundulos" parduotuvėje.
03O dabar šis pasakojimas priartėjo prie linksmiausios dalies, kai po padėkų įteikimo jau pereita prie bendruomenių prisistatymų. Šventėje dalyvavo net 24 bendruomenės, tiesa, kai kurios atsiuntusios tik savo atstovus. Rajone yra 39 BC ( t.sk. viena neasocijuota ). Savo sodybėles – kiemelius kūrė kas pagal seniūnijas, kas atskirai, bet visų jie buvo estetiški ir patogūs gyventi tą vieną dieną. Dalyvių šventėje – jau ne pulkas, o graži minia – apie pustrečio šimto buvo. Kaip buvo pasakyta viename iš prisistatymų: ,,Svieto čia kiek sugužėjo! Ir kiekviens linksmai šypsos, ir rūbas puošnus!" Pasidžiaugti reikia, kad ir tarp ,,jauniausių" bendruomenių jau ryškėja lyderės. Toks pavyzdys yra Bunikių bendruomenės centras, noriai įsijungiantis į senbuvių šeimą..
Taigi – bendruomenių prisistatymai. Kiek čia kūrybingumo ir išmonės. Estrados aikštelė persikūnijo į tikrą kaleidoskopą: prieš žiūrovų akis vis kitas vaizdas, vis kitas veiksmas. Pačių bendruomeniečių režisūra, pačių ir atlikimas. Viskas nuoširdu, viskas miela. Scena, laukianti kiekvieno ,,artisto" – vaiko, paauglio, solidaus suaugusiojo ar senjoro. O jų į tą sceną ėjo ir ėjo...
Pirmiausia prisistato vietovės šeimininkai - Sudargo bendruomenės centras. Jų prisistatymas buvo rimtas ir savo turiniu atskleidžiantis tai, kas šiai bendruomenei svarbiausia – istorinio, etnokultūrinio krašto paveldo saugojimas ir aktualizavimas, nuskambėjęs per vieningą visų šventės dalyvių šūksnį: ,,Pasauly gražiausia šalis - LIETUVA!" Čia, Sudargo krašte, šiais metais aktualizuojamos dvi svarbios tautinio paveldo temos – spaudos atgavimo šimtas dešimtmetis ir Kristijonas Donelaitis. Prie tų temų su meile prisilietė ir Sudargo sederevičiukai, sušvytėję savo žaliomis kaklaskarėmis ir nuoširdžai skaitę savo pačių sukurtą teminį akrostichą (vadovė mokyt. Irena Prūsaitienė).
04Tokiu par santūriu rimtumu alsavo Plokščių bendruomenės prisistatymas – ramus ir gracingas vaidilučių šokis su ugnelėmis, kiekvieną žiūrovą mintimis nukeliantis į seniausius mūsų istorijos ištakų laikus, į tą epochą, iš kurios mes, dabartinės kartos, ,,stiprybę semiam".
Girėniškiai, Dainų šventės dalyvai, džiugino ir žavėjo gražiu gracingu šokiu, o Mikytai – daina, nes ši bendruomenė, atskirta nuo savo dainos, būtų jau ne ji, jau ne dainingieji Mikytai. Prie šių meniškų bendruomenių labai pritiko ir Gerdžiūnų pasirodymas, įsiūbavęs smagų linijinį šokį ir išjudinęs visą publiką, ką į ratelį įsukdamas, ką nors ir vietoje sėdintį bent trepsėti sugundydamas.
Keturnaujienos bendruomeniečiai savo mintis ir žodžius duonelei kasdienei skyrė, pasitelkę poeziją ir tautosaką, kurią persakė patys jauniausi bendruomeniečiai. Su jais buvo ir dunos kepėja Birutėlė šeimininkė, o jos kraitėje – daug mažutėlių, beveik vaiko kumštelio dydžio, duoniukų su varpos kepurėle ant rusvai apskrudusio kepalėlio pakaušiuko. Tų duoniukų daug kas troško, bet daug kas ir gavo.
Kai scenoje pasirodė Tarpučių bendruomenės ,,daktarai" su savo gydomosiomis žolelėmis ir gero masažo pasiūlymais, visų nuotaika pasitaisė. Mat nušvito viltis nesusirgti, o susirgus, greitai pasigydyti. Juk siūlomos išganingos paslaugos – gydymas nuo visų ligų.
Kidulius - ,,Aukšlinių" šventės sumanytojus – atstovavo žvejo šeimyna ir iš jos šio amato tikrai praverstų pasimokyti. Bet lygiai tokia pat šauni buvo ir kalvio šeimyna iš Gelgaudiškio, to dabar labai madingo ir nudingo amato meistrai. Šauniai tos abi šeimynos prisistatė. Bet publiką smagai pralinksminti mokėjo ir vienas Liepalotų ,,Tėviškės" bendruomenės atlikėjas, taip sopulingai savo intermedijoje ,,surokavęs" visus savo vargus.
Tačiau už visus viršesnis buvo bene Kudirkos Naumiesčio bendruomeniečių pasirodymas. Įsiveržęs kaip viesulas su kruša,. Garsus ir skandalingas, Ir pavadinimas - ,,Bobturgis". Tikras, šiuolaikiškas. Atgrasus savo įkyriu lindimu ,,pirkėjui"į akis. Toks, kokį galima pamatyti daugelyje turgaviečių. Naumiestiečių pasirodymas – puiki gyvenimo parodija, ji gerai pralinksmino publiką.
05Ar jau aptarti visi bendruomenių pasirodymai? Dar ne visi. Pamėginta juos sugrupuoti pagal atskiras temas, o jų, kaip matosi, nemaža įvairovė, todėl aptarti patys ryškiausi. Nors labai smagu ir jauku gražios Sudargo gamtos sukurtame amfiteatre, bet dienos valandos sparčiai bėga, ir pasibaigus bendruomenių prisistatymams, publika pakeliama žygiui prie savo kiemelių, kur vėl naujas konkursas ,,Kad liežuvio nenurytum!". Ten vėl naujos išmonės ne tik akiai, bet uoslei ir skrandžiui, kuris dažnam jau ,, maršus groja". Šiai apžiūrai vėl autoritetinga komisija, kurios tūzai – rajono meras J.Bertašius, seimo narys M.Bastys, BCA pirmininkė G.Šnirpūnienė, Sintautų seniūnas K.Birbilas, rajono savivaldybės tarybos narys K.Gudelevičius ir ponia G Bertašienė Tačiau šioje vietoje malonus dyvas nutiko – meras J. Bertašius skaniausio kugelio, kepto su mėsyte, kaip šiuose kraštuose įprasta, dar karščiu tvoskiančius britvonus (tarmybė, germanizmas) atvėrė, o seimo narys M.Bastys pakvietė vaišntis ,,Mindaugo sriuba" prie tokio pat pavadinimo kiemelio. Taigi gera komisija buvo! Pirmiausiai pavaišino visą visutėlę sąskrydžio publiką, o paskui jau apžiūrą tęsė, pabuvodmi iš viso prie dvylikos kiemelių ( daugelis kiemelių atstovavo savo seniūnijas ). Ir ko tik komisija nematė, ir ko tik nerado! Ir visi kiemeliai taip pat puolėsi kuo nors vaišinti. Bet vargšams komisijos nariams išėjo maždaug kaip pasakoj: ,,Ir aš ten buvau, alų, midų gėriau, bet burnoj...". Nes tokius vaišių kiekius vertinti buvo protingiausia akimis, o ne skrandžiais... Tačiau pamatyta, na, gal ir vos vos paragauta buvo kai kurių ypatingų kulinarijos ar konditerijos šedevrų. Į Gerdžiūnų kiemelį negalėjo patekti be ,,švarių rankų politikos" nei komisija, nei svečias, nei prašalaitis. Jie vaišino skaniausiomis sraigėmis ir keptu sūriu su moliūgų sėklomis ir kaimiška gira. Sudargiečiai nustebino tikrai specifinio skonio gintaro užpiltine. O gintaras, pasirodo, ne iš jūržolių išgraibytas, o parsivežtas iš Kaliningrado karjerų, todėl žemelė jį švarioj aplinkoj saugojo gal milijonus metų ( Baltijos gintaras yra iš neogeno periodo, kuris prasidėjo prieš 23,3 milijonus metų ). Keturnaujieniečiai viliojo tradicine ir tikrai senovine šių kraštų sriuba - duonzupe ( tarm.germ.). Plokščiai šerno blauzdą pateikė, o Kudirkos Naumiesčio kiemelis arbūziniu gėrimu prisiviliojo , na...ir masažo paslaugomis (kokia šauni paslauga!). Konkurse nugalėjo visi kiemeliai, tik kiekvienas savaip. Todėl visi ir apdovanoti buvo.
O kas toliau?
06O taliau buvo suburti sąskrydžio dalyviai – memininkai. Jie buvo aprūpinti šiam darbui atlikti reikiamomis priemonėmis, o molbertais pasitarnavo amfiteatro suoleliai. Dalyvauti mini plenere buvo kviečiami visi, kas nori. Panorėjo, žinoma, patys jauniausi – mokykliniai ir ikimokykliniai vaikai. Darbo priemonės: popierius, guašas, spalvoti pieštukai, flomasteriai. Darbo tema - ,,Per gimtinę aš keliauju". Tai vėl nauja šventės programos dalis, leidusi pajusti savo reikšmingumą visuomenėje ir patiems jauniausiems.. Kad tai gerai, rodė piešėjų susikaupimas ir džiugus akelių spindesys, kai jau užbaigti darbai pateko į ekspozicijos erdvę pušelių pavėsyje. Ar visiems pavyko atsakyti į pasiūlytą temą? Gal vienam sklandžiau, kitam silpniau pasisekė, bet ar tai svarbiausia? Svarbiausia, kad visi savo širdelėse matė ir jautė savo Tėviškę ar Tėvynę. Ir vėl – visi dalyviai paskatinti ir apdovanoti, žinoma, saldumynais
Bet saulelė iš zenito aukštumų jau antron dienos pusėn įsibėgėdama ritas, tad laikas sujudinti sporto mėgėjus. O jiems pasiūlymų - ir smagių, ir linksmų, ir daug! Buvo puiki proga išmėginti akies taiklumą, šaudant į balionus, mėtant smiginį arba kamuolį į pakabintą padangą, dalyvauti populiarioje jėgos rungtyje – virvės traukime, pasigalynėti estafetėje surištiems virvelėmis. O kur sportas, ten ir varžovai, ten ir palaikymo komandos – nuožmūs arba linksmi sirgaliai. Šiuo konkrečiu atveju sirgaliai buvo tik linksmi. Tačiau nugalėtojai buvo tikri. Ir apdovanojimai tikri. Juos asmeniškai įsteigė ir įteikė seimo narys M.Bastys. Pirmąją vietą virvės traukime laimėjo sudargiečiai. Jiems ir nugalėtojų prizas – taurė. Antrąją vietą užėmė Kudirkos Naumiestis, trečiąją vietą – Gelgaudiškis. Pasiskirstymas vietomis bendrose komandinėse rungtyse toks:

  • 1 vieta – Gotlybiškiai,
  • 2 vieta – Kudirkos Naumiestis,
  • 3 vieta – Sudargas.

 

Visų rungčių nugalėtojams vėl prizai – po alaus bačkelę.
Dabar saulelė tikrai jau gerokai vakaran pariedėjo, o estrados aikštelė pradėjo vilioti šokėjus. Čia rungčių nebuvo, bet lengviausias kojas pasirodė beturį naumiestiečiai ir sudargiečiai. Pastaruosius tik beprasidedanti audrota liūtis išbaidė.
Atėjo laikas sąskrydį uždaryti. Vėliavą nuleidžia sportiškiausia bendruomenė – Gotlybiškai.
Šventė praėjo, o jos palikta dvasios atgaiva pasiliko. Pasiliko, be abejo, ilgam, nes visa, kas buvo per pasiruošimą iki šventės, per šiltus kaimyninių kiemelių santykius šventės metu ir dalinimąsi skaniaiausiais kąsneliais ir gaminimo paslaptimis, per įvairias varžybas ir rungtis – visa buvo apvainikuota bendrystės. Neišgalvotos, tikros, suvoktos protu ir širdimis išjaustos.
O kad tokia šventė – rajono bendruomenių diena - nusileido į Sudargo piliakalnių tarpukalnių slėnius ir čia surado sau ramų užutėkį, mes, sudargiečiai, esam laimingi, nes tai yra dar vienas žingsnis istorinio Sudargo pažinimo plėtros keliu. Tad ačiū visų dalyvavusių rajono bendruomenių vadovams ir aktyvistams, kurie atvyko iš visų seniūnijų, išskyrus dvi. Ačiū Šakių BCA pirmininkei Grinutei Šnirpūnienei, savo tolerantiškumu mokančiai taip visus įkvėpti geriems darbams. Ačiū seniūnams: Onutei Rakauskienei (Kriūkai), Vidmantui Sprainaičiui (Slavikai), Algirdui Stankevičiui (Kudirkos Naumiestis), Kęstučiui Birbilui (Sintautai), Alvydui Balaševičiui (Šakiai, seniūno pavaduotojas). Ačiū merui Juozui Bertašiui ir jo žmonai Genovaitei Bertašienei už šventei parodytą pagarbą ir materialią paramą. Ačiū seimo nariui Mindaugui Basčiui už jautrų rūpinimąsi savo krašto žmonėmis. Ačiū Šakių rajono bendruomenių pareigūnei Aušrai Mockevičiūtei, nuoširdžiai bendravusiai su jai patikėtų bendruomenių žmonėmis. Ačiū mero padėjėjui Rimantui Valiukui ir sporto specialistui Daliui Jasevičiui, Jie daugelį šventės organizavimo rūpesčių užsikrovė ant savo pečių ir kantriai nešė.
Tačiau labiausiai labiausuiai ačiū visiems Sudargo bendruomeniečiams ( ne tik bendruomenės centro nariams), taip nuoširdžiai pasirūpinusiems, kad aplinka būtų švari ir maloni svečiams, kad visi, žinodami savo įsipareigojimus, juos puikiai vykdė ir apie save sutelkė dar daugiau rėmėjų ir talkininkų ir visur suspėjo pamatyti, ką dar reikia atlikti, padaryti. Ačiū verslo pionierėms, kad Sudargo kiemelis viliojo naujove – savo gaminių prekyba.
O visiems šventės svečiams ačiū už kultūrą ir tausią pagarbą, parodytą Sudargo aplinkai.

Sudargo bendruomenės centro pirmininkė Alberta N Dragūnaitienė

Joomla templates by a4joomla